Hned několikrát bavil lidi dvojník populárního komika Felixe Holzmanna. „Já mám jeho humor ráda. Připadá mi milý a nenásilný, což se dnes už moc nenosí. Jeho imitátor je velmi přesný, iluze dokonalá. Navíc s kolegou hrají scénky, které jsem nikdy neviděla," hodnotí Jana Novotná.

Přijel Gott i Ringo

O velkou show se starají také pánové Martin a Martin. Jejich produkce je pro mnohé překvapením, jelikož v programu stálo pouze slovo abeceda. V praxi se jednalo o fyzicky a pěvecky náročné střídání písní známých interpretů, včetně napodobování jejich mimiky a obvyklých kostýmů. „Nechápu, jak to můžou v takové rychlosti stíhat," uznává Milan z Blanska.

Blanenský jarmark však není pouze o atrakcích pro děti i dospělé. Desítky stánků připomínají původní smysl akce. „Nabízíme víno z červeného rybízu. Je zdravější. Není to úplná novinka. Ale dřív jej vinaři vyráběli hlavně pro vlastní potřebu. Díky nám jej ochutnají i lidé, kteří doma potřebné suroviny nemají," vysvětluje Tomáš Cigánek ze Znojemska.

Věra Stalichová má chvílemi co dělat, aby stihla obsloužit zájemce o tradiční slovanské pečivo. „Používáme staré koření i výrobní postupy. Nepotřebujeme žádný prášek do pečiva, vystačíme si například se zázvorem nebo šafránem. A sladíme pravými povidly, medem a melasou," vysvětluje pekařka.

Stálou prodejnu neprovozuje. „Tu bychom asi neuživili. Proto jezdíme hlavně po podobných jarmarcích a městských slavnostech. Dostáváme nabídky i od organizátorů farmářských trhů. Ale to nebývá ono. Jarmarky jsou spojené s nějakou oslavou, stejně jako naše výrobky. Každý kousek cukroví má svou legendu," vypráví Stalichová.

Ani sýry nechyběly

Na své si přišli také milovníci slovenských sýrů. „V Blansku už nás znají. Ví, že sýry od nás jsou té nejvyšší kvality. Rádi je mají samozřejmě i na Slovensku. Tam jsou lidé možná trochu vynalézavější a naše produkty jí na všechny možné způsoby," prozrazuje Dáša Bielová.

Zdaleka ne všichni trhovci však mysleli na chuťové buňky kolemjdoucích. Třeba Taťána Vladenková a Roman Pařízek se už osmnáct let věnují domácí výrobě vitrážového skla zalitého v cínu. Je to technologie známá hlavně z kostelů, ale dřív se prosazovala i u lidí v klasických domech. Pak na ni sice na nějakou dobu trochu zanevřeli, ale teď se pomalu vrací do módy. A to je jen dobře," usmívá se dvojice zručných řemeslníků.