Zemědělcům začíná důležitá část roku. Startují žně. Ačkoli na většině míst Blanenska naplánovalo vedení jednotlivých zemědělských podniků sklizně obilovin až na konec týdne, někde už kombajny do polí vyjely. Úrodu čekají lepší než v předchozích dvou letech. Sklizeň by mohla být ještě lepší, kdyby bylo více vláhy.
Na několika místech už zemědělci sklízejí, a to především ozimý ječmen. „Začali jsme v pátek a zatím to vypadá na slušné výsledky. Z jednoho hektaru získáváme průměrně pět tun obiloviny. Později bude následovat jarní ječmen a koncem tohoto týdne řepka a další plodiny," řekl předseda představenstva Agrodružstva Brťov-Lipůvka Miroslav Pavlíček.
Zároveň přiznal, že potřebují, aby alespoň občas trochu zapršelo. „Ale i tak to zatím vypadá, že sklizeň bude nadprůměrná v každém případě," je rád Pavlíček.
Ozimý ječmen už pomocí kombajnů sklízejí i v Lysicích. „Do pátku bychom jej chtěli mít z polí pryč. Dále se pustíme do padesáti hektarů ozimé pšenice a ozimé řepky. Ty budou nejspíš v pořádku, ale ani obilovinám sucho určitě neprospívá. Horší to bude u cukrové řepy nebo kukuřice," upozornil ředitel společnosti Zeas Lysice Jiří Šafář.
Zisky i v zimě
Toho, že by vlhčí počasí sklizni prospělo, si je vědomá i ředitelka Okresní agrární komory Blansko Marcela Pokorná. „Tam, kde už žně začaly, lidé vzkazují, že by jim nějaké deště rozhodně nevadily. Jaký bude mít stávající sucho vliv na konečné výnosy, se však zatím odhadovat nedá. Zatím to vypadá na úspěšný rok. Navíc kdo k tomu má odpovídající vybavení, úrodu skladuje a prodává až v zimě, kdy za ni utrží nejvíce," uvedla Pokorná.
Ve Velkých Opatovicích ještě žně nezačaly. „Ječmen dozraje asi o čtrnáct dní později, než je obvyklé. Ale zatím se nic neděje a ne úplně ideální počasí nemá na naše obiloviny vliv. Máme totiž dostatečně kvalitní půdu. Ovšem kdyby sucha dlouhodobě pokračovala, odrazilo by se to při sklizních třeba řepky. A to bychom samozřejmě rádi nebyli," konstatoval ředitel velkoopatovického VOS zemědělců Miroslav Pospíšil.
Ozimým ječmenem začnou koncem týdně žně i Nýrovští. Následovat mají řepka a pšenice. „Protože neprší a panují vysoké teploty, vegetační doba jednotlivých plodin se zkrátila. Vyšší teploty ale vlastně pouze smazaly náskok, který měly plodiny díky nedávným vydatným dešťům, takže to v podstatě vyjde nastejno," popsal předseda Zemědělského družstva vlastníků Nýrov Stanislav Michal.
Nezastírá, že jeho podnik současné počasí trochu zaskočilo. „Největším důsledkem je, že plodiny spíše dosychají, než aby dozrávaly. To snižuje hmotnost zrn. Navíc jsme teď ve fázi, kdy už by nám deště ani moc nepomohly, možná spíše naopak. Komplikovaly by kombajnistům práci," vylíčil Michal.
Někde odstartují žně ještě o něco později. „Obilí zatím není dostatečně zralé. Víme, že někde už sklízet začali, ale my si ještě zhruba čtrnáct dní počkáme," naznačil předseda Zemědělského družstva Skály, které sídlí v Benešově, Václav Pliska.