Zatímco v předchozím volebním období mělo Blanensko tři poslance, nyní jen dva. Nově je to dosavadní starosta Blanska Lubomír Toufar (ČSSD). Staronovou poslankyní se stala Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM). Žádného zástupce z Blanenska už nemá ODS, kterou v minulém volebním období zastupoval František Sivera, jenž už nekandidoval. Do voleb vůbec nešly Věci veřejné, za něž před třemi lety lidé zvolili Michala Babáka.

Sociální demokraté vyhráli na Blanensku i před třemi lety, ale teď si ještě polepšili. V roce 2010 jim totiž lidé dali 25,80 procenta hlasů. Nejvíc propadla ODS – v minulých volbách získala 15,49 procenta hlasů, tedy o deset procent více. Stejně jako jinde v republice bodovalo i na Blanensku výrazně nové uskupení ANO 2011.

K volbám na Blanensku přišlo 64,31 procenta lidí. Pravidelně chodí volit například Jana Pernicová z Blanska. „Chci, aby se něco změnilo, aby to u nás nebylo takové, jako doposud. Sledovala jsem předvolební mítinky v televizi, v rádiu, v novinách. Vybrala jsem si jednu zavedenou stranu," řekla žena.

Nejpilnější byli voliči ve Lhotě u Olešnice, kde volilo 31 z 35 zapsaných voličů. Naopak nejméně lidí přišlo k volbám v Šebetově. Jen něco málo přes polovinu, konkrétně 372 ze 741 voličů.

Letos přicházelo poměrně hodně voličů s voličským průkazem. Zejména kvůli pondělnímu státnímu svátku a následným podzimním prázdninám totiž lidé dost cestovali. „Jindy míváme jednoho, maximálně dva lidi s voličským průkazem. Tentokrát jich bylo osm," potvrdila například předsedkyně volební komise v jednom z volebních okrsků v Blansku Pavla Janků. S voličským průkazem je tam překvapila moderátorka známá hlavně z pořadu Pošta pro tebe Ester Janečková. „Přišla v pátek večer i s manželem a dcerou. Nečekali jsme to," doplnila předsedkyně komise.

Voliči na Blanensku také hojně využívali kroužkování, čímž mohli podpořit své oblíbence. „Zakroužkovala jsem jména lidí, které osobně znám, a vím, že se o něco zasloužili," řekla například volička Jana Pernicová. „Zakroužkoval jsem jedno jméno. Tím, že jsem si ho vybral, ho budu víc sledovat," svěřil se Miroslav Pukl z Blanska.

Nejvíc preferenčních hlasů na Blanensku dostal Zdeněk Peša, starosta Olešnice, který kandidoval za KDU-ČSL na pátém místě. Jeho jméno zakroužkovalo 2 207 lidí. Na zvolení poslancem to přesto nestačilo.

Přes dva tisíce hlasů obdržel také starosta Blanska Lubomír Toufar. Kandidoval na šestém místě za sociální demokraty a jako nový poslanec míří do sněmovny. Na neformálním večírku sociálních demokratů z Blanenska, který se konal v ráječské hospodě Černý orel, dostal od jednoho ze stranických kolegů jablko a žezlo. Dal mu ho šéf ráječských zahrádkářů František Bursa. „Tak, Lubošu. Tady máš žezlo a jablko, když teď budeš vládnout. Korunu ti uděláme příští rok," smál se Bursa.

Třetí nejvyšší počet přednostních hlasů, 1 666, získala poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová. Díky volebnímu výsledku se jí povedlo obhájit mandát. Z pátého místa jihomoravské kandidátky poskočila na čtvrté. Bebarová Rujbrová tentokrát nemohla sledovat průběžné výsledky voleb se svými kolegy ve volebním štábu, ale jen z postele před televizní obrazovkou. Má totiž zraněné koleno. „Jít volit byl pro mě tentokrát obrovský sportovní výkon. Volila jsem v Základní škole Salmova v Blansku a vyštrachat se tam o berlích po schodech bylo něco. Ale zvládla jsem to," smála se Rujbrová.