Zákazníci si u něj mohou koupit borovici černou za dvě stě až dvě stě padesát korun. „Ceny jsme nechali stejné jako loni. Pár zájemců o stromek už jsme obsloužili," dodal.

Od začátku prosince bude možné vybírat vánoční stromky i ve Voděradech. Na asi pěti hektarech tam stromky pěstuje František Opluštil. „Lidé už se chodí ptát, ale začnu je prodávat až kolem devátého prosince. Ceny budou podobné jako loni," informoval Opluštil. Nabídne borovice i smrky vysoké od metru sedmdesát po dva a čtvrt metru.

Ti, kdo nemají pro uložení stromků vhodné podmínky, je obvykle kupují později. „Stromeček vybíráme až těsně před Vánocemi. Většinou je to smrček a zpravidla si pro něj chodíme k soukromníkovi," řekla například Karolína Adamová z Ráječka.

Školní lesní podnik Křtiny nenabízí stromky jen lidem do obýváků, ale také obcím na náměstí. „Nyní končí právě období dodávání větších stromů, berou ho od nás třeba v Adamově. Až poté začneme nabízet menší stromky. Směřujeme to co nejblíž k Vánocům, aby byly co nejčerstvější," sdělil zástupce ředitele podniku Pavel Mauer.

Nabídnou hlavně smrčky, ale také jedle a v omezené míře i borovice. Místa prodeje budou tradiční jako v minulých letech. Symboly Vánoc si lidé budou moci koupit u křtinského zámku, u hájenek v Olomučanech, v Bukovince, u obecního úřadu v Rudici a na návsi v Habrůvce.

Největší výběr pak bude v Myslivně u lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou. „Ceny budou stejné jako loni. Jde nám o to, aby si lidé mohli koupit čerstvý stromek, nedávno uřezaný, za přijatelnou cenu. Aby tudíž neměli potřebu chodit krást do lesa," doplnil Mauer.

Přesto však se zloději počítají. „Jsou totiž stále lidé, kteří kdyby si neuřízli stromek sami v lese, tak by asi neměli Vánoce," poznamenal zástupce ředitele. Proto budou na vytipovaných místech v lesích podniku dohlížet hlídači v uniformách.

Školní lesní podnik využívá také fotopasti. Krádeže jsou pro něj o to nepříjemnější, že stromy jsou často součástí výuky studentů. „Může se stát, že zloděj naruší dlouhodobě probíhající výzkum a práci studentů, když uřízne takový stromek. To pak nejsou škody za stokoruny, ale o řád výš," upozornil Mauer.

Vánoční stromky budou k dostání také před supermarkety na Blanensku. Prodej tam zahájí v nejbližších dnech.

KATEŘINA ŠTEFKOVÁ