Rány z dělbuchů se ozývají na Blanensku každý rok s blížícími se Vánocemi a Silvestrem. Tento týden se tak baví děti třeba v blanenské Rožmitálově ulici. „Po Rožmitálce chodí spousta lidí se psy, které ty rány plaší. Někteří psi musí ještě v tom hluku čekat na své majitele uvázaní před obchodem. Rámus ale vadí i lidem,“ sdělila Jindra Šamanová, která má na pěší zóně obchod. Podle ní mladí často hází petardy i v okolí řeky Svitavy. „Dokonce je občas hodí kolemjdoucím pod nohy,“ podotkla.

Strážníci každý rok touto dobou odchytávají vyplašené psy a vodí je do útulku. „Od středy tu máme nového pejska. Jestli jeho zaběhnutí souvisí s petardami, to netuším. Loni touto dobou jsme ale měli v útulku osm nových psů. Někteří se totiž rány leknou, dostanou panický strach a utečou,“ popsala vedoucí blanenského útulku Jarmila Jurová s tím, že někteří vylekaní psi skončí v její péči, jiní se někde schovají a jsou tam třeba celý den.

O nové přírůstky se v útulku starají také po Vánocích. „Zatímco zatoulané psy si jejich majitelé vyzvednou, po svátcích nám tu bohužel končí i nechtěné vánoční dárečky,“ dodala Jurová.

Házením petard se baví zejména děti. Přitom prodejci nesmí zábavní pyrotechniku prodat lidem mladším osmnácti let. „Policisté kontrolují prodejce, jestli se to nestává. Letos zatím žádný takový případ nezaznamenali. Protože policie to nemůže trestat jako přestupek, spolupracujeme s Českou obchodní inspekcí, která kontroly také provádí,“ sdělil David Chládek z blanenské policie.

Pracovníci České obchodní inspekce mnohdy zjistí u prodejců jiná pochybení. „Většinou jde o to, že prodejci skladují zábavní pyrotechniku ve větším množství nebo nabízí výrobky, které už přesáhly dobu trvanlivosti. Jinde zase nemají označené, do jaké třídy zboží patří,“ vyjmenoval mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb. Prohřešky pak končí na Českém úřadě pro zkoušení zbraní a střeliva. Tam určují výši pokuty.

Neopatrné zacházení s petardami a různými ohňostroji se nemusí lidem vyplatit. Podle mluvčího jihomoravské zdravotnické záchranné služby Radka Turina může skončit až vážným zraněním. Varuje hlavně před podomácku vyrobenou zábavní pyrotechnikou. „Lidé mohou přijít k lehkým oděrkám. Vyjížděli jsme ale také k popáleninám i amputacím prstů. Rachejtle může lidem vyprsknout i do obličeje a poranit je nebo dokonce oslepit,“ popsal Turin. Podle něj k takovým zraněním dochází tradičně před začátkem nového roku. Mezi zraněnými převládají lidé mladší třiceti let.