Chodníky, cesty, místy i silnice zaplavilo spadené listí. Údržbáři tak mají ruce plné práce po celém Blanensku. Uklizený odpad by měli odvézt do kompostáren, ty jsou ale plné anebo uložení odpadu stojí tolik, že si je menší obce nemohou dovolit.

Největší boj s napadaným listím svedli v Letovicích po víkendu. „Pracujeme na tom stále, listí je dost. Největší problémy jsou na náměstí a pak v okolí koupaliště. Tam se museli naši lidé několikrát vracet,“ nastínil Luděk Elbl z letovické radnice. Listí z cest je potřeba odklidit, protože lidé mohou na takových místech upadnout a zranit se. „Na zapadaných chodnících i silnicích to klouže, což může být nebezpečné,“ dodal Elbl. I uklízení parku je v režii pracovníků úřadu. Listí tam ale nechávají a shrábnou je s trávou až na jaře. S výjimkou nánosů pod kaštany. „Listí spadené z kaštanů musíme posbírat a spálit, abychom zamezili rozšíření klíněnky. To je nejlevnější způsob likvidace,“ upozornil Elbl s tím, že postřiky stojí více peněz a nepoužívají se jednorázově. Do shrabávání listí se v Letovicích mohou zapojit také lidé bez práce, kteří si přilepší. Odpad pak odvezou do kompostárny ve městě.

I Šebetovští pálí zárodky klíněnky. Ostatní listí uloží na hromadu. „Cena za umístění tohoto odpadu na kompostárnu je totiž nepřiměřeně vysoká. Vyskládka listí nás vyjde na polovinu,“ vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Podle něj zametá pozemky obce obecní pomocník. Do úklidu zámeckého parku se pustí společně dobrovolní hasiči a sokoli. „Koupíme špekáčky, uděláme svařáček a grog a jde se pracovat,“ pousmál se Čížek.

Boskovičtí zaplatí za uložení spadeného listí na kompostárnu ročně kolem půl milionu korun. „A to boskovická kompostárna nabízí městu nižší cenu,“ sdělila místostarostka Jaromíra Vítková. Podle ní město v těchto dnech obchází uklízecí četa. Ta je sestavená z lidí, kteří jsou evidovaní na úřadu práce. „Do shrabování se ale zapojují třeba i obyvatelé domků v ulici Mánesově. My jim přistavíme kontejner a odpad necháme odvézt,“ dodala Vítková.

Pokud v obcích peníze na uložení listí do kompostáren najdou, neznamená to, že mají vyhráno. Kompostárny jsou totiž plné. „Do kompostárny, kterou máme v Ostrově u Macochy, odváží posečenou zeleň i spadené listí město Blansko. Ročně nás tak zásobí odpadem od šesti set do tisíce tun. Kapacitu máme naplněnou a musíme další uchazeče odmítat,“ uvedl Miloslav Mikulášek ze Zemspolu, který se o ostrovskou kompostárnu stará. Podle něj se tento problém vyřeší příští rok, kdy uvedou do provozu novou kompostárnu Blanenští. „U nás se tak otevře prostor pro obce, menší města i soukromníky,“ doplnil Mikulášek.

Blanenští se zaměřují na úklid listí v centru města. „Právě tam se pohybuje nejvíce lidí. Ale naši pracovníci shrabují listí všude ve městě, kde je to potřeba,“ řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Miroslav Pokorný.