Léto. To je kromě prázdnin takřka synonymum pro hudební festivaly a taneční zábavy. Dnes se ale v mnohých městech a obcích na Blanensku na taneční zábavy těší lidé marně. Někde pořádají už jen tradiční pouťové a hodové, jinde už se zábavy dokonce nekonají vůbec.Například v poměrně velké obci Ráječko se za celý rok nekoná jediná taneční zábava. „Zábavy v Ráječku neskončily proto, že by si lidé stěžovali na hluk nebo vandaly. Prostě není zájem od místních spolků je pořádat," uvedl starosta obce Vít Rajtšlégr.

Skupina Prorock je už léta oblíbenou kapelou, která hraje na zábavách. Její člen Martin Kovář si všiml, že zábav je méně. Dokonce si myslí, že za posledních pět let i ubylo návštěvníků. „V mnohých obcích se zábavami skončili. Jinde se ale tradice zase obnovují, například poutě nebo hody. Myslím, že tímto se to vyrovnává," upřesnil Kovář. I Michal Gross, člen hudebního tria Amethyst zaznamenal, že na zábavy chodí méně lidí. „Je to nejspíš kvůli diskotékám a éře počítačů," míní Gross.

Radši diskotéku

To potvrzuje například jednadvacetiletá Kateřina Holíková z Rájce-Jestřebí, která dá před taneční zábavou raději přednost diskotéce. „Na taneční zábavy chodím, ale radši si vyberu diskotéku. Je tam lepší hudba. Tanečních zábav je také čím dál méně. Když už na nějakou jdu, tak buď do Boskovic nebo do Blanska," řekla dívka.

Tancovačky o prázdninách každých čtrnáct dní jsou minulostí například v Šebetově. „Ubylo jich, ale pořád u nás taneční zábavy pořádáme. Drží se ale už jen ty pouťové, kam chodí spíš střední generace. Pouťová zábava je pro nás jakousi vlajkovou lodí a bývá velice zisková. Proti tomu ostatní zábavy se jejich pořadatelům téměř nevyplatily," uvedl starosta obce Šebetov Zdeněk Čížek. Ten si myslí, že vliv na to má nabídka řady dalších akcí, které se v obcích konají. „Lidé si tak mají z čeho vybírat. Také vzrostly honoráře kapel, které na zábavách hrávají. Spolky se rovněž bojí riskovat, protože když nevyjde počasí, tak mají ztráty," dodal starosta. Na rušení nočního klidu a na vandaly si ale Šebetovští nestěžují. Podle Čížka účastníci zábav nikdy v obci nezpůsobili žádnou větší škodu, proto proti zábavám v obci rozhodně nejsou.

Třikrát do roka

Ani v Cetkovicích se do pořádání tanečních zábav zrovna nehrnou. Podle tamního starosty Petra Horáka tam zábavy pořádají třikrát do roka. Tradiční je pouťová zábava. I v Letovicích je pouťová zábava velmi oblíbená. „Po delší době byl díky ní kulturní dům plný lidí," uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal. Ani tam si podle něj lidé na hluk nebo vandaly související se zábavami nestěžují.

Markéta Pásková ze Skalice nad Svitavou má taneční zábavy ráda. Chodí na ně už ale jen občas. „Vadí mi, že zábav ubývá. Když je jich méně, tak se mi termíny tak často nehodí. Na zábavy ale chodím raději než na diskotéky, hudba na zábavách se mi líbí víc. Také lidé, kteří chodí na zábavy, jsou mi bližší, jak věkem, tak i myšlením," dodala sedmadvacetile­tá žena.

EVA ONDRÁČKOVÁ