Přestože v posledních měsících míra nezaměstnanosti na Blanensku stále klesala, v listopadu nastal zvrat. „Je méně volných pracovních míst, protože firmy mají obavy z ekonomického vývoje. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla osmi procent a bude se dál zvyšovat,” nastínila ředitelka blanenského Úřadu práce Jitka Lorková s tím, že v říjnu byla míra nezaměstnanosti 7,8 procent.

Nové zaměstnance se nechystá přibírat třeba boskovická Novibra. „Kromě krize na tom má svůj podíl také změna v zákoníku práce. Dříve jsme mohli smlouvy na dobu určitou lidem prodloužit třeba o měsíc. A potom znovu. Mohli jsme tak pružně reagovat v době, kdy nás zasáhla krize. Podle nových pravidel ale tyto smlouvy můžeme prodloužit maximálně třikrát. Pak jsou dvě možnosti. Lidé přijdou o práci, nebo je vezmeme na dobu neurčitou, což nás zavazuje k tomu, že bychom jim museli zaplatit odstupné, pokud by pak pro ně nebyla práce. Nové pracovníky tak nepřijímáme a děláme raději přesčasy,” řekl ředitel Novibry Zdeněk Kovář.

Vlna propouštění

Podle něj práce v Novibře závisí na objednávkách. Vedení podniku nyní čeká, jak moc jej krize zasáhne. V lednu má ale mít méně zakázek a zřejmě bude muset některé zaměstnance propustit. „Od příštího pondělí naši pracovníci zůstanou doma, protože budeme dělat inventuru. Je to ale dobře, nebudeme tak muset propouštět už letos,” dodal Kovář.

Třicet lidí letos přijde o práci v boskovické Minervě. „Máme málo zakázek. Lidem tak neprodloužíme pracovní smlouvy, které nyní končí. Problémy nám v této těžké době dělá také nový zákoník práce. Nevím, komu pomůže, když firmy lidem smlouvy na dobu určitou neprodlouží, aby jim pak nemusely platit odstupné,” sdělil ředitel Minervy František Hrda. Podle něj se situace v příštím roce ještě zhorší, o práci přijdou další lidé.

Nabídku volných míst vyčerpalo vedení Aposu v Blansku. Za poslední dva měsíce přijalo na ruční práce dvacet lidí. „Další volná místa nemáme. Netušíme, za jakým rohem krize číhá. Jisté ale je, že příští rok bude náročný,” míní tamní ředitel Miroslav Růžička.

Letovické strojírny jedou na sto procent. Vedení společnosti má objednávky na tři měsíce dopředu. „Zakázek máme tolik, že na ně nestačíme. Přesto nové lidi nepřibíráme, protože bychom museli koupit další stroje. Raději tedy spolupracujeme s okolními firmami na Letovicku,” popsal jeden z jednatelů společnosti Josef Tajovský.

Podle něj však strojírny volají po svářečích. Ty do podniku posílají speciální agentury. „Na pracovní úřad nabídku volných míst nedáváme,” dodal Tajovský.