Od srpna tak zmizí budka v městské části Boskovic, v Mladkově, a v Blansku u zastávky ČSAD. V březnu už byly zrušeny budky v Blansku na ulici Cihlářská, v Brťově, ve Velké Roudce a v blanenských městských částech Hořice a Klepačov.

Podle mluvčího Telefonicy Martina Žabky společnost větší rušení telefonních budek na Blanensku neplánuje. „V současnosti zde provozujeme více než dvě stě veřejných telefonních automatů a za uplynulý rok jich bylo zrušeno jen několik,“ uvedl Žabka. Ten doplnil, že společnost si každý rok dělá analýzu a zjišťuje, jak jsou automaty využívané. „Obecně lze říci, že nejméně využívané telefonní automaty jsou v malých nebo okrajových obcích s malým počtem a pohybem lidí,“ sdělil Žabka.

Průzkum, jak jsou využívané telefonní automaty, dělal v loňském roce i Český telekomunikační úřad. Ten na základě rozsáhlé kontroly zjistil, že některé automaty jsou využívané velice málo a také je v místech budky signál mobilních operátorů. Proto se úřad rozhodl počet automatů snížit. „Jde ale pouze o automaty v režimu univerzální služby. To znamená, že na provoz automatu dostává Telefonica O2 peníze z fondu univerzální služby, do kterého přispívají poskytovatelé služeb elektronických komunikací. Automatů v univerzální službě je devět tisíc, dalších asi třináct tisíc automatů už Telefonica provozuje na vlastní náklady,“ vysvětlila mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Podle ní nyní automaty v univerzální službě musí být ze zákona v obcích do padesáti tisíc obyvatel. „Na základě průzkumu z loňského roku se ale hranice sníží na dvacet tisíc obyvatel. Od prvního ledna příštího roku klesne počet automatů z nynějších devíti tisíc na šest a půl a v obcích nad dvacet tisíc obyvatel už nebudou provozovány žádné automaty v režimu univerzální služby. Neznamená to ale, že zde budky budou úplně zrušené, jen o jejich provozu bude rozhodovat Telefonica,“ řekla Makrlíková.

Jestli v Blansku, kterého se jako jediného v okrese opatření týká, bude budek méně, zatím zástupci Telefonicy nechtějí říct. „Také je možnost, aby provoz budky spolufinancovalo město,“ uvedl pouze Žabka.

Blanenský místostarosta Jindřich Král však tuto možnost jednoznačně odmítl. „Myslím, že budky jsou málo využívané a navíc nynější finanční situace města je špatná,“ vysvětlil místostarosta.