Stávkovou situaci na jižní Moravě sledujte ONLINE ZDE

V Boskovicích se nevaří pro děti na dvou pracovištích základní školy a odpadne odpolední vyučování. Školní jídelna nejede ani na základní škole v Rájci-Jestřebí. Na zavřené dveře narazí lidé také na Okresní správě sociálního zabezpečení v Blansku. Muzea i nemocnice fungují bez omezení.

Větší svačinu museli přibalit dětem do aktovky rodiče z Rájce – jestřebí. Ve škole je totiž dnes zavřená jídelna. „Ke stávce se připojily všechny kuchařky i jedna uklízečka. Nepedagogické zaměstnance však podpoří odpoledne i několik učitelů. Ti vyrazí na demonstraci do Brna. Vyučování ale omezené není,“ uvedl ředitel rájecké školy Jaroslav Brázda s tím, že za stávkující kantory budou suplovat jejich kolegové. A to zdarma.

Cedule Zavřeno visí dnes také u vchodu do Okresní správy sociálního zabezpečení. I tamní úředníci nesouhlasí se snížením platů, vzali si tedy neplacené volno.

Muzeum Boskovicka nechalo své brány otevřené kvůli zítřejší dlouhodobě plánované vernisáži. „Nechtěli jsme ohrozit konání vernisáže a poškodit tím dobré jméno muzea. S celodenní stávkou vyhlášenou Odborovým svazem pracovníků kultury a ochrany přírody ale souhlasíme. Podporujeme úsilí stávkujících nedopustit degradaci pracovních a životních podmínek zaměstnanců,“ sdělil za Muzeum Boskovicka Petr Vitámvás.

Stávka neochromí ani jednu z nemocnic na Blanensku. Přesto tamní zaměstnanci sympatizují se stávkujícími. „Provoz nemocnice omezen není. Tiše však se stávkou souhlasíme,“ řekla mluvčí Nemocnice Blansko Kateřina Ostrá. Stejně tak tomu je v boskovické nemocnici.

Na úřadech by Boskovické nemělo zaskočit nic. Úředníci se do stávky zapojili tak, že si dali na stoly cedulky s textem, že se ke stávce připojují. „Vyjádřili tak solidaritu těm, kterých se rozhodnutí vlády dotkne. V novém roce se našim lidem ale platy nesníží. Aby k tomu nedošlo, museli jsme propustit třináct zaměstnanců. Ti jsou nyní ve výpovědi. Pokud by se tito pracovníci rozhodli stávkovat, chod úřadu to neovlivní,“ řekl tajemník boskovické radnice Pavel Vlach.

Pár vyučovacích hodin dnes odpadne některým studentům Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Blansku. „Někteří zaměstnanci stávkují už od rána. Další od dvanácté hodiny. Školní jídelna naštěstí je v provozu, celodenní stravování pro žáky, kteří jsou ubytováni na internátě, je tak zajištěno,“ přiblížil ředitel školy Pavel Čípek. Podle něj může v příštím roce zavládnout mezi zaměstnanci školy nevraživost. „Je to složité. Vysokoškolsky vzdělaným učitelům přidají. Učitelé odborného výcviku, dříve mistři, a další pracovníci školy však mají mít mzdy o deset procent nižší. Jak jim to budu vysvětlovat?“ Nelíbí se takový rozpor na jednom pracovišti Čípkovi.

V základních školách v Blansku se děti učí tak jako každý jiný den, v provozu jsou i školní družiny. Zavřené jsou některé jídelny. „Do stávky se zapojili pracovníci školní jídelny Blansko, kteří vaří obědy pro základní školu Tomáše Garrigua Masaryka. Zavřená bude i jídelna při Erbenově základní škole,“ uvedl vedoucí odboru školství blanenské radnice František Alexa.

V boskovické základní škole se nenajedí v jídelně žáci na pracovištích Zelená a Sušilova. Ke stávce se připojí i několik učitelů. Podle zástupkyně ředitele Dagmar Oujezské byli rodiče informováni na webu školy i města. „Vážím si snahy ministra školství. Učitelská práce není ohodnocená a konečně si na nás někdo vzpomněl. Když se ale sníží platy školníkům, kuchařkám, uklízečkám a sekretářkám, může tato změna postavit lidi z jednoho pracoviště proti sobě,“ obává se.