S velkým množstvím odpadků a dalšího nepořádku se v tomto období potýkají například silničáři. „Je to takto každý rok a je to katastrofa. Je za tím špatný přístup lidí. Přes zimu se odpadky kolem silnic velmi hromadí. Když pak naroste tráva, není to už tak strašné," popsal vedoucí blanenské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant. Podle něj se nedá říci, kde na Blanensku je situace nejhorší. „Lidé totiž vyhazují odpadky úplně všude," doplnil.

V nadcházejících týdnech tak silničáře čeká velký úklid. „Musíme vždycky počkat, až definitivně skončí zimní počasí, bývá to většinou začátkem dubna. Potom odpadky kolem silnic ručně sesbíráme, nic jiného se s tím totiž dělat nedá," uvedl šéf silničářů.

S nepořádkem v ulicích bojují v těchto dnech například i v Blansku. „Každým rokem v tomto období, když roztaje sníh, bývá nepořádek v ulicích větší než obvykle. Nelze říct, která místa jsou nejhorší. Například neuklizené psí exkrementy leží všude, kde jsou travnaté plochy," řekl Rizner.

Za nepořádkem v podobě psích výkalů v ulicích podle něj stojí špatný přístup majitelů psů. „Koše určené pro úklid psích exkrementů v Blansku jsou," podotkl Rizner.Nepořádek u silnice na Blanensku.

Těm, kteří po svých čtyřnohých miláčcích neuklízí, hrozí postih. „Takový člověk totiž porušuje vyhlášku města. Pokud ho přistihneme, že po svém psu neuklidil, hrozí mu buď bloková pokuta na místě až do výše tisíce korun, nebo správní řízení, ve kterém může zaplatit až třicet tisíc korun," vysvětlil zástupce ředitele blanenské městské policie Stanislav Sotolář.

Podle něj je však postihování nezodpovědných pejskařů problematické. „Každý majitel psa, který vidí v blízkosti strážníka, samozřejmě po psu uklidí. Přesto takových případů za rok řešíme desítky," řekl Sotolář.

Nepořádek z ulic Blanska postupně mizí. „Předminulý týden jsme začali s úklidem. Nyní uklízíme centrum města a postupně budeme pokračovat do okrajových částí," uvedl Rizner.

Většího množství odpadků v ulicích si po zimě všímají i v Adamově. „Roztál sníh, a tak se samozřejmě odkrylo to, co pod ním bylo dosud ukryto. Proto pracovníci města chodí nyní častěji na pravidelné pochůzky, aby nepořádek uklidili," řekl místostarosta Adamova Jiří Němec.

Kromě toho však v Adamově plánují již tradiční akci Za Adamov čistější. Při ní dobrovolníci dvakrát ročně uklízí odpadky z blízkosti adamovských sídlišť. „Přesný termín jarní brigády ještě nevíme, budeme ho znát až devátého března. Lidé se ho dozví z pozvánek nebo na internetu. Úklidu se většinou účastní kolem stovky dobrovolníků. Jsou to především členové sportovních oddílů a spolků," přiblížil Němec.

Do úklidu města se už pustili také v Letovicích. „S intenzivním úklidem jsme začali minulý týden. Zametáme chodníky a silnice především od posypových směsí. Musíme projít a uklidit také městskou zeleň," řekl vedoucí technického odboru letovického městského úřadu Martin Hoder.