Že přítomnost bobra neberou na lehkou váhu, potvrdila Jana Kučerová z Povodí Moravy. U Svitavy se těchto zvířat nejvíc usadilo v blízkosti Dolní Lhoty, Rájce-Jestřebí, Doubravice nad Svitavou a Lhoty Rapotiny. „Působení tohoto živočicha velice pozorně sledujeme. Hlavně kontrolujeme okus stromů. Místa procházíme i několikrát týdně. Někdy je kvůli okusu nutné stromy skácet," vysvětlila Kučerová.
Více zákonem chráněných bobrů pozorují u největší řeky protékající Blanenskem také rybáři. „Je jich tu opravdu spousta. A dají se snadno zahlédnout dokonce i ve dne," sdělil hospodář blanenské rybářské organizace Miroslav Odehnal. Ten vidí hlavně jejich působení v přírodě. „Je zde mnoho nor a stromy jsou hodně okousané," dodal Odehnal. Rybářům ale bobři větší škody nedělají, protože jsou to býložravci.
I přesto, že oproti loňsku bobrů přibylo, nejedná se podle odborníků o kalamitní stav. „Není to nijak dramatické. Problémy se vždy týkají jen několika stromů, takže se situaci daří zvládat," ujistil Jaroslav Konečný z oddělení lesního hospodářství, ochrany přírody a zemědělství blanenské radnice.
V Moravském krasu se bobr objevuje výjimečně. „Máme zaznamenaný pouze jeden výskyt, kdy se bobr vynořil u Punkevních jeskyní a putoval dál do Pustého žlebu," řekl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.