Celou noc strávila na toaletě žena, která si nepřála uvést své jméno. „Slavili jsme o víkendu se skupinkou kamarádů. Mezi nimi bohužel byli dva, kteří si průjem protrpěli předchozí den. Na mě přišla řada hned další noc. Bolelo mě břicho a nehnula jsem se z toalety. Druhý den mi bylo zle, průjem ale naštěstí ustal,“ uvedla žena z Blanska.

Blanenský praktický lékař Josef Trávníček má každý den v ordinaci mnoho takových pacientů. „Přibylo průjmů, které způsobují bakterie. Může za to teplé počasí. Letos vlna průjmů přišla dřív než v jiných letech,“ řekl lékař. Pro toto období bývá jindy typické doznívání virových průjmů, které v létě vystřídají průjmy bakteriální.

Hodně nemocných je mezi mladými, ale nepříjemné problémy trápí i lidi středního věku. „Nástup je rychlý, ale potíže mnohé přejdou i za pouhých dvanáct hodin,“ doplnil Trávníček. Ten letos zatím nezaznamenal žádné nemocné salmonelózou.

V Adamově mají střevní problémy hlavně menší děti. „Před pár týdny jsme měli v ordinaci i více dětí s průjmem za den. Teď už se to zlepšuje,“ uvedla lékařka Lenka Košťálová a doporučila, aby rodiče dětem přibalili do školky či školy vlhčené kapesníčky. Hygiena je totiž důležitá.

Především děti z mateřských i základních škol léčí v těchto dnech také boskovický lékař Miroslav Klíma. „S virovými průjmy k nám přijdou tak tři děti za den. Ve větších kolektivech, kde si děti spolu hrají, je totiž problematické dodržovat hygienu a často si chodit umývat ruce,“ míní doktor.

Průjmové onemocnění si lidé většinou odbudou za den či dva. Pokud ale onemocní malé dítě nebo starý člověk, musí někdy do nemocnice. Na kapačkách tak letos skončilo třeba jedno dítě ve Sloupě. „Při průjmu totiž hrozí odvodnění organismu. Pak je potřeba doplnit takto nemocným lidem tekutiny pomocí infuzí,“ upozornila Renata Vaverková z protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice v Brně. Podle ní jsou nyní lidé ještě oslabení po zimě, proto je v těchto dnech mohou zdolat viry. „Letos v zimě bylo dost chřipek, lidé jsou oslabení a ještě nenabrali energii. Virovým průjmům se však těžko dá vyhnout. Šíří se totiž vzduchem. Umývat si ruce po toaletě však není na škodu,“ sdělila Vaverková. Pokud podle ní takto onemocní jeden člen rodiny, téměř jistě se průjmu nevyhnou ani ostatní členové domácnosti.

Žádná epidemie bakteriálních průjmů ale podle Vaverkové zatím v Jihomoravském kraji nehrozí. „Jejich čas by měl přijít trochu později. Těžko ale říct, s těmito problémy totiž mnohdy lidé k lékaři nejdou. Obvykle si vezmou dovolenou a průjem si odbudou v jednom či dvou dnech doma,“ dodala Vaverková.