Je to o asi o sto dvacet více než v předchozím roce. V okrese se také zvýšil počet případů, kdy řídil auto člověk pod vlivem drog.

„Dnes se obecně pije více alkoholu, je to hlavně ve věkové skupině lidí mezi devatenáctým až třicátým rokem,“ vysvětlil důvody nárůstu opilých za volantem Jaroslav Řezníček z blanenského dopravního inspektorátu.

Podle něj nejsou mezi těmi, které policisté přistihli za volantem po požití alkoholu, výjimkou ani ženy. „Většinou jsme je odhalili při nehodách. Jsou nejčastěji ve věku osmnáct až pětadvacet let. Objevují se nejčastěji při kontrolách v nočních hodinách nebo nad ránem,“ doplnil Řezníček.


Alkohol za volantem - kompletní srovnání roku 2007 s lednem roku 2008 najdete ZDE

Statistiky přesto ukazují, že naopak dopravních nehod způsobeným opilými řidiči ubylo.
To je pravděpodobně způsobeno tím, že většina řidičů byla přistižena dříve, než mohli něco způsobit. I když není to stálý trend. V lednu nám teď zase počet nehod naskočil.

Už jste zaznamenali i případy drog za volantem?

Ano, i drogy se začínají objevovat.

Jak často policisté dělají v okrese kontroly na alkohol?

Denně.

Setkáváte se i s tím, že řidič odmítne dýchnout?

Řidič je povinnen dýchnout. Na ty, kteří to neudělají, pamatuje zákon. Je to samostatná skutková podstata přestupku odmítnutí se podrobit dechové zkoušce.

Co hrozí řidiči, kterého chytnete?

My řidiče zadržíme, provedeme dechovou zkoušku nebo mu odebereme krev, a pak to postupujeme k dalšímu došetření na obce s rozšířenou působností.

Přiznávají vám řidiči, co vypili před jízdou?

Řekl bych, že nám to řekne asi padesát procent řidičů. Většinou ale přiznají méně, než vypili. Druhá polovina se nepřizná.

A co řidiči pijí?

Nepřevažuje víno. Jde spíš o pivo a tvrdý alkohol.

Jsou nějaké případy, na které nezapomenete?

My jsme měli už letos jednoho řidiče, co měl 3,06 promile. U jedné z dam jsme letos zazaznamenali v dechu 2,6 promile, což je na ženu poměrně dost. To byly letos zatím nejvyšší hladiny alkoholu za volantem.

Kompletní přehled dopravních nehod a srovnání s roky předchozími naleznete ZDE