1. DEN ŠNEKA KRASÍKA

Kdy? Sobota, 11 až 16.00

Kde? Senetářov, areál muzea

Desítky cihel různého stáří a tvaru si budou moct prohlédnout návštěvníci muzea v Senetářově. V sobotu totiž v prostorách původního chléva otevřou novou expozici cihlářství.

Otevření nové expozice cihlářství bude součástí festivalu Den šneka Krasíka, který spolu s obcí a občanským sdružením pořádá v areálu muzea Místní akční skupina Moravský kras.

Festival začne v sobotu v jedenáct hodin. Na programu bude například vystoupení country skupiny Corral, kapely Classic Gipsy Music, křest knihy pohádek Dobrodružství šneka Krasíka v Moravském krasu či vystoupení dětí ze senetářovské mateřské školy. Součástí festivalu budou i soutěže pro děti a jarmark regionálních produktů Moravského a Slovenského krasu.

2. NA SEDM ZÁPADŮ

Kdy? Sobota, od 9.00

Kde? Boskovice, různá místa ve městě

Na sedm západů aneb Příběhy boskovických domů. Takové téma má letošní zahájení turistické sezony v Boskovicích. Tamní lidé i turisté se na ně mohou těšit v sobotu.

„V neděli následuje ještě zahájení sezony společné s Blanskem a Pivovarem Černá Hora. Sobotní akci děláme jen v Boskovicích. Je zaměřená hlavně na děti a každý rok se v ní nějak objevuje číslovka sedm jako symbol sedmizubého hřebene, který má město ve znaku," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Program se uskuteční v historickém centru města a na zámeckém nádvoří. Oficiální zahájení je naplánované na devátou hodinu u boskovické radnice. Pak se celé rodiny budou moct zapsat na hravé putování, které bude mít sedm zastávek. „Na každém místě se otevře příběh jednoho domu a nahlédnete do života předků. Po cestě si vytvoříte vlastní obrázkovou mapu, která bude klíčem k odměně," přibližují na plakátu členové občanského sdružení Intera, které připravilo program.

Na zámeckém nádvoří se děti projedou na ponících, v deset a v jedenáct si poslechnou vystoupení dětské folkové skupiny Pružiny nebo v půl jedenácté a v půl dvanácté zhlédnou interaktivní představení divadla Kolárka Jak šel Koblížek na vandr. Po představení bude pro děti připravená dílna s výrobou loutek. Na třináctou a patnáctou hodinu je v plánu netradiční prohlídka zámku.

3. ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY

Kdy? Neděle, celý den

Kde? Boskovice, Blansko, Černá Hora

Srdce namalované, plyšové, perníkové, vytetované, ale třeba i zlaté nebo z papíru přinesou lidé v neděli do Černé Hory. Už poosmé se tam totiž uskuteční slavnostní zahájení turistické sezony v režii měst Blanska, Boskovic a černohorského pivovaru. I tento rok se účastníci akce pokusí pokořit kuriózní rekord. Tentokrát půjde o největší počet lidí na jednom místě, kteří takříkajíc „mají srdce na dlani". Letošním nápadem chtějí organizátoři upozornit na pohostinnost regionu.

Na to, jestli se rekord podaří zdolat, nebo ne, bude dohlížet komisař z agentury Dobrý den z Pelhřimova. Sčítání lidí se srdcem na dlani začne v pravé poledne a potrvá do dvou hodin odpoledne. Sčítací místa budou v bráně černohorského pivovaru.

Program slavnostního zahájení turistické sezony 2014 však začne o něco dříve. „Připravené budou turistické pochody se startem v Blansku a v Boskovicích, které zavedou kroky a kola účastníků právě do Černé Hory," uvedla vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová s tím, že na nádvoří černohorského pivovaru bude na účastníky akce čekat kulturní program. Samotné slavnostní zahájení nové turistické sezony a symbolické zakrojení do prvního letošního turistického salámu začne o půl třetí odpoledne.

4. HONZA UTŘINOS

Kdy? Pátek, 18.30, neděle 17.00

Kde? Křtiny, Spolkový dům

Svou dvanáctou divadelní sezónu roztočí Křtinský ochotnický výkvět (KŘOVÝ) v pátek v půl sedmé večer ve křtinském Spolkovém domě premiérou veršované pohádky Honza Utřinos.

Divadelníci již tradičně vsadili na autorskou tvorbu. Ta se týká hudby, které se ujal dvorní skladatel KŘOVÝ Lukáš Sotolář, i scénáře, jenž si vzal na starosti Martin Vojáček. „V Honzovi jsem vlastně spojil několik pohádek dohromady. Například Hloupý Honza, Princové jsou na draka a pak nějakou televizní pohádku s čarodějnicí, na jejíž název si už nevzpomenu,"řekl Vojáček. Spolu s Marcelou Kuchyňkovou hru i zrežíroval.

Nejnovější divadelní počin KŘOVÝ si diváci mohou vychutnat v pátek večer, ale komu se tento termín nehodí, má ještě další příležitost. A sice v neděli šestého dubna od pěti hodin odpoledne ve společenském sále Spolkového domu ve Křtinách, v neděli třináctého dubna od pěti hodin v kulturním domě Tumperek v Rudici a ve středu třiadvacátého od šesti hodin odpoledne v brněnské Vaňkovce.