Podle organizace Sdružení Podané ruce, která se na problematiku drog zaměřuje, počet narkomanů v regionu za poslední dva roky mírně klesá. „Situace na Blanensku byla před pěti lety katastrofální, a to i ve srovnání se stejně velkými městy v okolí. Dnes se pohybujeme kolem průměru, což je úspěch," řekl odborný vedoucí programu sdružení Jiří Valnoha.

Posun se dá vyčíst například z počtu vydaných injekčních stříkaček. „Před čtyřmi lety šlo zhruba o čtyřicet tisíc kusů za rok, loni o osmadvacet tisíc a letos konečné číslo odhadujeme na dvaadvacet tisíc. Samozřejmě to nejde přesně vztáhnout na počet uživatelů, ale určitě je jich méně, aplikují si drogy zodpovědněji a méně často," míní Valnoha.

Důvodů poklesu je podle něj několik. „Co se týče preventivního působení, nemůžeme se srovnávat například se Znojemskem. Blansku totiž dosud chybí nějaký ucelený program, kromě Nízkoprahového centra pro děti a mládež PVC. Ale dá se říct, že se nám práce s klienty daří. Velkou roli hraje i rostoucí tlak ze strany policie," přiblížil Valnoha.

Policie zaznamenala velký úspěch v této oblasti například letos v září. „Podařilo se nám odhalit a zlikvidovat organizovanou skupinu, jejíž členové pocházeli převážně z Blanenska. Na několika místech celého regionu vyráběli vysoce kvalitní pervitin z polských léků a poté jej i distribuovali. Jednalo o největší případ výroby omamných látek za posledních deset let na jižní Moravě," připomenula policejní mluvčí Iva Šebková.

Sdružení Podané ruce má asi sto dvacet klientů. „Celkový počet uživatelů drog na Blanensku je samozřejmě mnohem vyšší. Nedostaneme se ke všem, ale víme, že naši klienti základní materiál pro bezpečnější aplikaci drog předávají dál mezi ty, kteří zatím nenašli odvahu k nám sami přijít. Takových je určitě mnoho, a to navzdory tomu, že poskytujeme nízkoprahové služby a dodržujeme anonymitu," uvedla vedoucí projektu Petra Zatloukalová.

Ilustrační foto.

Průměrný věk narkomana na Blanensku je pětadvacet let. „Máme otevřeno každý všední den od dvanácti do šesti hodin odpoledne. Využíváme terénní mobil, ale klienti můžou přijít i bez objednání přímo k nám na pobočku na Fügnerovu ulici 1," podotkla Zatloukalová.

Jejich práce se skládá z mnoha činností. „Lidé si od nás mohou nechat poradit, nechat se testovat na infekční choroby nebo využívat internet pro hledání zaměstnání. V případě jejich zájmu společně hledáme ideální možnost léčby nebo intenzivní individuální terapie," vyjmenovala Zatloukalová a dodala, že se na ně obrací i rodiče dětí, které s drogami teprve začínají experimentovat.

Město Blansko přispívá minimálně

Blansko – Organizaci Sdružení Podané ruce se na Blanensku dlouhodobě daří bojovat s problémy drogově závislých lidí. Její zástupci si však stěžují na malou finanční podporu ze strany města Blanska.

„Roky odvádíme kvalitní práci, která je v odborných kruzích oceňována. Její výsledky pozorujeme hlavně na bývalých klientech, z nichž dnes mnozí vedou spokojený život bez drog. Přístup města je však pasivní a laxní," zhodnotil odborný vedoucí programu Jiří Valnoha.

Projekt Víceúčelová drogová služba na Blanensku funguje díky penězům z několika zdrojů. „Financováni jsme převážně z ministerstva práce a sociálních věcí, Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a z rozpočtu Jihomoravského kraje," vyjmenoval Valnoha.

Blansko samotné přispívá podle něj minimálně. „Okresní města mají zaplatit asi deset procent ročního rozpočtu, ale na Blanensku je to necelých pět procent. To ohrožuje naši existenci, od podílu města se odvíjí i částka, kterou získáme od státu," připomněl vedoucí. Na situaci upozorňují už několik let. „Paradoxní je, že problematika drog byla městem označena za jednu z priorit komunitního plánování," upozornil Valnoha.

Vedení města o problému neví. „To slyším poprvé, Blansko obecně vyhrazuje na podobné aktivity peněz dost," reagoval blanenský starosta Lubomír Toufar.

Jana Fadrná z odboru sociálních věcí upozornila, že město všem podobně zaměřeným organizacím měří stejně. „Je nám líto, jestli to momentálně nestačí. Drogovou prevenci považujeme za důležitou," uvedla.