Chrčení, vynechávání zvuku či úplné přerušení hovoru. Takto může narušit domluvu po mobilním telefonu špatný signál. V některých obcích na Blanensku o něj není nouze. Problémy mají třeba Petrovičtí, Němčičtí či lidé z Dolního Smržova.

Obyvatelé Dolního Smržova se na mobilní telefony spolehnout nemůžou. „Je to tragédie. V palírně se mi tu vystřídá strašná spousta lidí a nikdo se odtud nedovolá. I s připojením na internet je tu problém. Žijeme v mrtvém údolí,“ svěřil se Zdeněk Zajíček, který v letovické části vlastní palírnu. Podle něj si tam lidé nevystačí ani s jedním ze tří mobilních operátorů.

Jeden z mála lidí, kteří se v této době spoléhají pouze na pevnou linku, je Miloš Toul, taktéž ze Smržova. „Mobilem bych se nikoho nedovolal. Není tu signál,“ zdůvodnil.

Nedaleko Němčic stojí věž operátora T-Mobile, přesto se tamní lidé potýkají se špatným signálem. Někteří totiž mají jiné operátory. „Nedostupné bývají mobilní telefony naladěné na O2. Systém krizových čísel bohužel spadá právě pod tohoto operátora. V tom pociťujeme újmu,“ sdělil němčický starosta Pavel Sadecký s tím, že obec zatím nebyla ve vážném ohrožení, takže se nestalo, že by naléhavé volání špatný signál přerušil. Lidé z Němčic však zažívají drobnější potíže. „Problémy mám i se služebním mobilem. Když mám jednání a jsem mimo úřad, musím vyběhnout na ulici a tam se snažím signál vychytat na správném místě,“ dodal starosta.

Potíže se sítí Vodafone mají lidé v Petrovicích. I oni si musí najít místa, kde jsou dostupní. „Dávali jsme tak telefon na parapet u okna, aby se nám lidé dovolali. Když byla přetížená síť, nepomohla ani tato osvědčená místa. Vůbec žádný signál od Vodafonu však není mezi blanenským Podlesím a Těchovem,“ upozornil Miloš Palatka z Petrovic. Ten musí být v práci ve spojení i při jízdě autem, proto je musí jezdit do Petrovic přes Rájec. Tam se dovolá.

Vodafone na Blanensko nezapomíná. Podle mluvčí Alžběty Weinfurtové zdokonalil své služby v této oblasti v poslední době hned několikrát. „Za poslední tři roky Vodafone na Blanensku postavil několik nových vysílačů, které nyní pokrývají obce Doubravice nad Svitavou, Lhota Raputina, Žďárná, oblast Suchý, Olomučany a lokalitu Býčí skála. Ve městě Blansko jsme tento týden navíc spustili vysokorychlostní 3G signál,“ sdělila Weinfurtová. Pokud mají obyvatelé Blanenska v některých obcích i nadále problémy se signálem, mají to nahlásit na bezplatnou linku péče o zákazníky.

V obci Suchý mnohdy překvapí telefonisty chrčení na pevné lince. Hovor je tak chvílemi nesrozumitelný. „Dovolat se na úřad není žádný med. Hotové neštěstí je telefonovat paní účetní. Nevíme, kde je zakopaný pes. Mnohdy se musíme spolehnout na mobily. Jejich signál už není tak špatný. Přesto je občas nutné vyběhnout před obecní úřad, aby bylo spojení bezproblémové, “ popsal Jiří Viklický, starosta ze Suchého.

Pomoci se dovolají

Toho, že by se lidé nedovolali pomoci, se nemusí obávat. Tvrdí to šéf operačního střediska hasičů David Jirouš. „Systém je takový, že každý telefon při volání na tísňovou linku vyhledá v místě nejlepší signál od kteréhokoliv operátora. Míst, které by vůbec nebyly pokryté, je opravdu málo. Zatím jsme na takové nenarazili,“ uvedl Jirouš.