Čápi Pepíček a Mařenka, jak si je ve školce pojmenovali, už letos přivedli na svět potomky. Pravděpodobně dva. Na Blanensku jsou to zatím jediná potvrzená mláďata. V některých místech se ptáci už alespoň usazují, další své opeřené obyvatele netrpělivě očekávají. „Jeden čas k nám létali, ale nikdy nezahnízdili, protože po nějaké době odletěli. Poslední roky se situace obrátila a pokaždé vyvedli mláďata. Doufám, že tomu tak bude i letos, už jsou tu oba. V obci vždycky vzbuzují pozornost, hlavně když klapou zobáky," řekl starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

I do Boskovic se čápi letos vrátili. „První většinou dorazí samec, letos tu byl v půli dubna. Do doby, než se k němu přidá samice, hájí hnízdo před ostatními. Po snesení vajec na nich oba sedí v průměru třiatřicet dnů. Mláďata se líhnou postupně. Asi za měsíc a půl jsou schopna letu," popsala amatérská ornitoložka z Boskovic Alena Jindrová.

Některá hnízda však zejí prázdnotou. Například to na kovovém sloupu v areálu zemědělského družstva v Bořitově. Podle Davida Horala z jihomoravské pobočky českého spolku ornitologů to není nic výjimečného. „Velkou roli hraje i v životě čápů počasí. Nesmí být příliš chladno ani velké sucho. Působím na Břeclavsku, kde je hodně hnízd. Počet čápů, kteří přiletěli, je zatím zhruba stejný jako v minulých letech," sdělil Horal.

MARTIN DLOUHÝ