Hospodářská krize znovu trápí Blanensko. Spousta podniků má málo zakázek, odkládá tak plánované opravy, šetří a některé budou muset dokonce i propouštět zaměstnance. Na přelomu roku tak například odejde několik desítek lidí z boskovické Minervy. O práci zřejmě přijdou také někteří zaměstnanci Novibry, která stojí v tomtéž městě. Další velké firmy očekávají krizi v nejbližší době.
S desetiprocentním poklesem zakázek počítá příští rok vedení boskovické Minervy. „Pokles zakázek se projevuje již nyní, musíme se tedy situaci přizpůsobit. Na přelomu roku tak bohužel propustíme třicet až čtyřicet lidí,” sdělil tamní ředitel František Hrda s tím, že Minerva podepsala smlouvu na dobu určitou se zhruba dvěma sty lidmi. Některým z nich ji už neprodlouží.
Vedení podniku propouštělo už v minulém roce. Později zakázek znovu přibylo, takže některé zkušené pracovníky povolalo zpět. Pokud se situace za čas zlepší, bude se Minerva řídit podle stejného scénáře. „Opět oslovíme jako první ty lidi, které jsme bohužel museli propustit,” podotkl Hrda.
Hůř bude v lednu
Co bude dál, řeší v těchto dnech také vedení Novibry. I tam mají nouzi o práci. „Ubylo nám zakázek. O kolik, to se dozvíme příští týden na poradě se šéfem. Ten nám také sdělí, kolik lidí budeme muset propustit. Situaci bohužel nemůžeme nijak ovlivnit,” mrzí ředitele Novibry Zdeňka Kováře. Podle něj si vybírají v tuto dobu lidé dovolenou. Od prvního ledna jich však v podniku bude potřeba méně kvůli nedostatku práce. „Budeme také muset omezit plánované opravy,” dodal Kovář.
Že se blíží krize, pociťuje i blanenský Apos. Tam šetří peníze, aby je krize zaskočila co nejméně. „Netušíme, za jakým rohem krize číhá. Jisté ale je, že příští rok bude náročný. V tuto chvíli neuvažujeme o hromadném propouštění. Zatím jsme snížili finanční náklady,” řekl ředitel Aposu Miroslav Růžička.
Podle něj zatím není ohrožená výroba volantů. Jeho obchodní partneři totiž tvrdí, že auta se stále prodávají. „Uvidíme, co bude v lednu,” zůstává ve střehu Růžička.
Krizi očekávají i v blanenské Metře. Nejdříve však za půl roku. „Máme podepsané projekty do června příštího roku. Pak se krize zřejmě dotkne i nás. Je potřeba nachystat opatření,” míní předseda představenstva Vojtěch Páník. Také on musí několik pracovníků propustit. Nejsou ale z výroby a za jejich odchod nemůže krize, byl v plánu už dříve.
Hromadné propouštění zaměstnanců zatím na Úřad práce v Blansku žádný z podniků nehlásil. „Očekáváme, že nezaměstnaných v zimě přibude, protože mají skončit sezonní práce. O krizi však zprávy nemáme. Míra nezaměstnanosti na Blanensku byla v říjnu 7,8 procent. Oproti září klesla o desetinu,” nastínil za pracovní úřad Jiří Dvořák. Čísla za listopad ještě tamní pracovníci neznají.