Lidé cestující na trase Blansko – Šebrov se projedou po novém mostě, pacienti i lékaři ocení moderní vybavení na radiodiagnostickém oddělení v Nemocnici Boskovice. Žáci blanenských základních škol se mohou těšit na lépe vybavené učebny. Těmto projektům pomohou peníze z evropských fondů a státního rozpočtu.

Z regionálního operačního programu Jihovýchod míří na Blanensko několik desítek milionů korun. Z nich se dostane na sportovní areály v Letovicích a Adamově, dále podpoří výstavbu cyklostezky v Blansku. „Nejvíc peněz, asi třicet milionů, si vyžádá oprava mostu mezi Blanskem a Šebrovem.

Dalších přibližně třiatřicet milionů korun poputuje do boskovické nemocnice na digitalizaci tamního radiodiagnostického oddělení,“ přiblížila Kateřina Kurková z regionálního operačního programu Jihovýchod. Milionové dotace programu Jihovýchod přicházejí podle ní z drtivé většiny z evropských fondů, zbytek pak ze státního rozpočtu.

Jednatel boskovické nemocnice Jaroslav Černý tvrdí, že digitalizace radiodiagnostického oddělení je přínosem jak pro pacienty, tak lékaře. „Můžeme koupit třeba nové rentgeny. Jsou k lidem šetrnější a snímky z nich jsou mnohem kvalitnější. Pacienti navíc nemusejí čekat na jejich vyvolání,“ přiblížil Černý.

Digitalizace také podle něj značně urychlí práci na oddělení. Lékaři mohou se snímky i informacemi okamžitě pracovat. „Přechod na digitální přístroje si vyžádá obnovu celého rentgenového oddělení. Začneme v pololetí letošního roku za plného provozu,“ nastínil plány nemocnice Černý.

Přes třicet milionů padne na most mezi Blanskem a Šebrovem. Ten je podle silničářů posledním neopraveným mostem, který na této trase protíná řeku Svitavu. V těchto dnech tam dělníci staví provizorní most, přes který se auta dostanou v době oprav. „Ty potrvají zhruba čtyři měsíce. Silnice zůstane průjezdná v obou směrech. Řidiče nezbrzdí ani semafory. V úseku pouze snížeme rychlost,“ přiblížil šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Další peníze putují do Blanska na stavbu parkoviště u sídliště Sever a nebo na modernizaci učebních prostor v tamních základních školách. „V Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka plánují odborné učebny pracovní výchovy. Ve škole v ulici Salmově přibudou cvičné kuchyně, ve škole na Dvorské zase fyzikálně – chemická učebna.

Mateřská škola v ulici Rodkovského si pořídí sklad s keramickou dílnou,“ vyjmenoval místostarosta Blanska Lubomír Toufar. Podle něj si tato vylepšení vyžádají přes šest milionů korun, čtyři a půl milionu uhradí Blanenští z právě získané dotace.