Největší sumu získal Kunštát. Za čtyři miliony tam budou pokračovat v opravě kulturního domu, další tři miliony použijí na rekonstrukci historické budovy základní školy.

„Budeme pokračovat v rekonstrukci kulturního domu. Do konce příštího roku chceme mít hotové úpravy fasády vstupu, také bychom měli dokončit venkovní terasu a sál. Uvažujeme i o úpravě prvního patra,“ uvedl kunštátský místostarosta Petr Sojka.

Tři miliony pomůžou základní škole v Kunštátě. „Chceme vyměnit okna a zateplit budovu školy. Ta má ze přední strany historické štuky, které se nemohou poškodit. Celkově by tyto akce měly přijít na sedmnct milionů korun. Budeme žádat ještě o další dotace,“ uvedl ředitl základní školy Vratislav Sedlák.

Člen poslanecké sněmovny a bývalý starosta Boskovic František Sivera se při porcování medvěda snažil zajistit peníze zejména pro kulturní dům v Kunštátě a hřiště v Blansku. „Fotbalový klub Apos hraje dost vysokou soutěž. Potřebují proto kvalitní hřiště i zázemí,“ uvedl poslanec za Občanskou demokratickou stranu.

Více peněž pro Blanensko se snažila sehnat i poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová–Rujbrová. „Nemám sice ráda to, čemu se říká porcování medvěda. Pokud se ovšem hlasuje o penězích, které by měly jít do regionu, tyto návrhy vždy podporuji,“ řekla poslankyně, která usilovala například o peníze pro Adamov. Ty ovšem město nezískalo. Řadě měst tak očekávané peníze nepřijdou.

„Je to celé poměrně složitý proces. Abychom mohli žádosti prosazovat, musí mít všechny náležitosti. A hlavně musí být na ministrestvu do určitého termínu. Některé z nich byly ovšem poslané pozdě, města se tak letos peněz nedočkají,“ vysvětlil František Sivera a dodal, že se jedná například o školu v Adamově, peníze na opravu letovické radnice nebo na zateplení základní školy ve Svitávce.

Rozhodnutí poslanců nepotěšilo letovické radní. „Oficiální sdělení ještě nemáme. Pokud jsme peníze nezískali, bude to pro nás nepříjemné. Je možné, že budeme muset práce na radnici pozastavit. Peníze se ale pokusíme získat z jiných zdrojů. Třeba z krajského úřadu,“ uvedl Radek Procházka.