Pro čtrnáctiletého Josefa Pokorného znamená 17. listopad jenom den volna navíc. Ve škole se o takzvané sametové revoluci ještě neučili. „Důležité je, že nemusím do školy. Vůbec nevím, co se tenkrát stalo. Snad nějaká revoluce,“ zamýšlí se žák rájecké základní školy.

Lidé na Blanensku prožívali v roce 1989 listopadové události trochu se zpožděním. Sametová revoluce tam dorazila o několik dnů později. V Blansku se první demonstrace odehrála až 27. listopadu. Na tehdejším náměstí Vítězného února, dnešním náměstí Republiky, se sešlo několik tisíc lidí. Chtěli podpořit generální stávku a požadavky studentů.

„Na malinkém balkónku Okresního národního výboru postupně vystupovali různí řečníci. Byli tam brněnští herci, které k nám poslali na osvětu, blanenští aktivisté i tajemníci komunistického okresního výboru,“ zavzpomínala ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Nový život, předchůdce Týdne u nás, informoval o revoluci zdrženlivě. Ještě dvaadvacátého listopadu demonstrace odsoudil. O týden později sice už týdeník popisuje manifestaci, ale stále zůstává opatrný. „Předseda ONV Vladimír Komárek vyslovil podporu novému vedení ÚV KSČ a vyslovil přesvědčení, že nové stranické vedení vyvede společnost ze současné krize,“ napsal Nový život 29. listopadu.

Jinak si situaci pamatuje Eva Nečasová. Na náměstí Republiky demonstrovala i ona. „Komunisté říkali samá klišé a lidé toho měli po čtyřiceti letech dost. Pískali na ně. Funkcionáře to úplně vyvedlo z míry, nebyli zvyklí, aby jim někdo odporoval,“ popsala.
V té době ještě vůbec nebylo jasné, jak generální stávka dopadne. Jít na demonstraci vyžadovalo odvahu. „Nevěděli jsme, jak to celé skončí. Promluvit na balkónu chtělo hodně kuráže. Sama jsem měla strach tam jít,“ přiznala Nečasová.

V Boskovicích první revoluční demonstraci uspořádala na náměstí skupina mladíků, kteří si pro aktuální informace jezdili do Brna. „Tenkrát se sešla spousta lidí. Tolik jsem jich tam od té doby neviděl. Byla tam výborná atmosféra, lidé byli nadšení,“ uvedl jeden z tehdejších organizátorů Alois Oujeský.
Na manifestaci vzpomíná i boskovický pamětník Jiří Bušina. „Lidé to přijali s povděkem a nadšením, náměstí bylo opravdu zaplněné,“ vybavil si Bušina.

Krátce po 17. listopadu bylo v Blansku i Boskovicích založeno Občanské fórum. V Blansku se prvně sešlo v den generální stávky. Nový život o tom informoval o týden později. „Občanské fórum protestuje proti informacím o průběhu generální stávky, které byly otištěny v minulém čísle Nového života,“ informovaly tenkrát noviny.

Na Blanensku si tehdejší události připomenou hlavně školy, které pro žáky připravily besedy a promítání filmů. Na blanenské obchodní akademii studenti například uvidí takzvané trezorové filmy, které před revolucí nesměly být promítány.
„ Myslíme si, že je důležité to připomínat. Není to tak dávná historie a v budoucnu se může stát cokoliv. Děti by měly vědět, jak to tenkrát bylo,“ myslí si Roman Gregor, který má projekci filmů na starost.

V Olešnici budou žáci diskutovat s pamětníky. Tamní mládež se dozví víc o temné minulosti městečka, třeba o takzvaném Olešnickém procesu, ve kterém bylo nespravedlivě odsouzeno několik lidí. „Chceme tyto události dostat do podvědomí dětí. Ale co člověk nezažije, je těžké sdělit,“ dodala učitelka z olešnické základní školy Lenka Němečková.

PETRA HAVLÍKOVÁ
MARTINA VAŠKOVÁ