S prezidentskou amnestií na Blanensku souhlasí málokdo. „Pan prezident zmařil práci všech, kteří dostali do basy lidi za podvody, tunely, korupci. Co lidí muselo chodit na výslechy, svědčit, čím museli procházet… Pan prezident hlídaný ve dne v noci si neuvědomuje, jaký strach mají obyčejní lidi z okradení, přepadení, vykradení. Teď nás tomu opět vystavil." To je jen jeden z řady negativních názorů v internetových diskuzích Blanenského deníku Rovnost.

Také na Blanensko se v těchto dnech vracejí propuštění vězni. Asi desítka se jich přihlásila u sociálního kurátora v Blansku Milana Daňka. „Pomáhal jsem jim hlavně vyřizovat doklady, aby se mohli jít evidovat na úřad práce, a řešili jsme otázku bydlení," řekl Daněk. Podle něj se většina amnestovaných nemá kam vrátit. „Město žádné bydlení, které by jim nabídlo, nemá, takže těm, kteří opravdu nemají kam jít, jsem doporučil charitní noclehárnu pro muže," řekl. Na Blanensko mířili propuštění z věznic z celé České republiky. Byli to obvykle ti, kteří zde mají, i když třeba jen formálně, trvalé bydliště. „Přišli za mnou ale i lidé pocházející ze Šumavy," doplnil Daněk.

Od kurátora amnestovaní mířili na úřad práce. „Do úterý jich k nám přišlo jedenáct, které jsme přijali do evidence uchazečů o zaměstnání. Mají nárok na mimořádnou okamžitou pomoc ve výši jednoho tisíce korun. O tu zatím požádalo deset lidí," uvedla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková. Podle ní nejde o konečný počet. „Předpokládáme, že budou docházet ještě zhruba do poloviny ledna a že jich bude kolem dvaceti," doplnila ředitelka.

Prezidentská amnestie také zaměstnala okresní soud v Blansku. „Sice ve svém obvodu nemáme žádnou věznici, ale práce nám přibylo. Musíme projít velké množství nejrůznějších spisů, které můžou souviset s konkrétním dotčeným případem," uvedla místopředsedkyně blanenského okresního soudu Michaela Zummerová. Při amnestii totiž nejde jen o propuštěné vězně. Prezidentský pardon se vztahuje i na podmíněné a alternativní tresty.

Někteří propuštění z vězení už jsou v něm zase zpátky. Na Blanensku policisté žádný takový případ neevidují. „Do úterního poledne jsme nezaznamenali žádný trestný čin, který by spáchal někdo propuštěný na amnestii," sdělila krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.