Své znalosti o přírodě porovnávali žáci základních škol v Plané nad Lužnicí. „Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Mladší byla pro žáky od třetí do páté třídy a starší od šesté do deváté. Účastníci, kteří do celostátního kola postoupili nejprve z místního a pak z okresního kola, strávili v Plané čtrnáct dní. První týden se soutěžilo a druhý týden relaxovalo. Celá soutěž pak skočila v neděli,“ prozrazuje vedoucí mysliveckého kroužku Arnošt Šmétka.

Mladí zájemci o přírodu soutěžili v několika odvětvích. „Zjišťovali se znalosti z botaniky, ochrany přírody, lesnictví a myslivosti,“ popisuje dlouholetý myslivec a doplňuje, že soutěžící tak museli rozpoznat různé stopy zvěře, paroží nebo peří ptáků. Šmétka myslivecký kroužek, který je jediný na Blanensku, vede již třiatřicet let a jeho svěřenci patří v soutěži Zlatá srnčí trofej k nejlepším.

„Za posledních šest let jsme v mladší kategorii získali pět stříbrných a dva bronzové poháry a ve starší dva zlaté, jeden stříbrný a jeden bronzový,“ prozrazuje osmapadesátiletý muž.

Letos nejvíce zabodovala dvě děvčata z Drnovic. „Stříbro získala Eliška Řehůřková a bronz Andrea Zábojová, která byla jednou z nejmladších účastnic,“ uzavírá Šmétka.