Trestu tak pytláci obvykle ujdou. „Před časem jsme v revíru měli pytláka. Policisté ho sice našli, ale pozdě, a nemohli mu nic dokázat. Tak to bohužel většinou končí,“ řekl Zelený.

Podle blanenské policejní mluvčí Ivy Šebkové však nejsou hlášení o pytlácích častá. „Letos jsme na Blanensku nevyšetřovali ještě žádný případ. Ale například loni blízko Letovic našli myslivci pravděpodobně upytlačeného srnce. Zbyla z něj jen páteř, kůže a vyvržené vnitřnosti. Škoda celkově dělala čtrnáct tisíc korun. Pachatele však policisté nechytili, proto nakonec případ odložili,“ vysvětlila Šebková. Pytláci můžou jít za svůj čin až na dva roky do vězení.

Podle Zeleného lidí, kteří si chtějí přilepšit načerno ulovenou zvěří, v poslední době přibývá. „Nevím, možná je to kvůli ekonomické krizi, zvěřina se prodává snadno. Také přístup ke zbraním je mnohem jednodušší než v minulosti,“ míní Zelený.

V jednotlivých honitbách jsou problémy s pytláky různé. Například v oblasti kolem Vanovic, Drválovic a Borotína s nimi potíže nemají. „Jsme rádi, že se nám pytlačení vyhýbá. V minulosti jsme sice měli menší podezření, ale nikdy jsme nenašli žádné vývrhy nebo střelená zvířata,“ potvrdil hospodář vanovických myslivců Radomír Marek.

Psi bez vodítka

Větší problém mají myslivci se psy, kteří po lesích běhají bez vodítka a zvěř ohrožují. „Takových psů a neukázněných pánů je hodně. Psa může zneškodnit myslivecká stráž, ale neděláme to,“ uvedl Karel Kubíček z Mysliveckého sdružení v Olešnici. S tím souhlasí i Marek. „Obvykle to řešíme domluvou s majiteli psa. Málokdy je myslivecká stráž u toho, aby mohla zakročit. Psy většinou vidí lidé, kteří sami nic dělat nemůžou,“ vysvětlil Marek.

Ani myslivecká stráž však nemůže na každého psa. „Pokud se jedná o služebního nebo loveckého psa, je na něj krátká i myslivecká stráž,“ uvedl Zelený s tím, že nebezpečí, které pro volnou zvěř psi představují, je velké.

Psi zvířata ani nemusí skolit, stačí, když je pořádně proženou. „V zimě se často stává, že psi srnky chvilku honí a zvířata pak z toho mají zápal plic. V tomto ročním období často nemoc nezvládnou a skončí mrtvá,“ řekl Zelený.

Pytláctví způsobuje myslivcům nemalé škody. „Pár sestřelených kusů je škoda několik tisíc korun. Z toho bychom už mohli nakoupit například krmivo,“ dodal Zelený.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ