Své koledování začínají muzikanti v devět hodin ráno ve Velkých Opatovicích před tamním kostelem. „Vážení přátelé, vítám vás tu opět po roce, jsem rád, že jsme se tu zase sešli, tentokrát už po čtrnácté," říká na úvod vedoucí souboru Jiří Palán.

Počasí však k hudebníkům ani posluchačům moc přívětivé není, před silným větrem a mrazivým deštěm se lidé zachumlávají pod kapuce svých kabátů. „Za celou dobu, co jezdíme koledovat jsme podobné počasí ještě nezažili. S trochou fantazie si pod tím ale můžeme představit sníh, takže jsme vám sem vlastně přivezli pravé zimní, vánoční počasí," vtipkuje Palán.

Ani takové podmínky však příchozí od poslechu živé hudby neodradily a v prostoru před kostelem koledníky sleduje asi čtyřicet lidí, kteří si s kulisou nazdobeného vánočního stromu vychutnávají tradiční vánoční písně, jako Nesem vám noviny, Veselé vánoční hody nebo Tichá noc.

Jedenáct zastávek

Po zhruba dvaceti minutovém vystoupení však už musí kapela pokračovat dál. Tentokrát míří do Borotína, kde zahraje u tamního hasičského sklípku. Borotínští pro koledníky i diváky připravili i občerstvení na zahřátí. „Trasa koledování je každý rok stejná. Objedeme dnes jedenáct měst a obcí, začínáme na Blanensku a potom se přesuneme na Svitavsko. V každé obci je Předvánoční koledování něčím specifické. Někde chystají občerstvení, někde oběd, jinde se zase schází nejvíce lidí. Pro nás muzikanty je to taková akce za odměnu. Letos jsme měli mít dokonce rekordní účast, mělo nás jet sedmdesát dva, někteří se ale omluvili, takže nás nakonec hraje o něco méně," vypráví Palán.

Jednou z vystupujících je i školačka Simona Vaňáková. „Na Předvánočním koledování zpívám letos poprvé a akce se mi libí, zpívá se mi dobře. Pokud to bude možné, určitě se Předvánočního koledování zúčastním i příští rok," říká malá zpěvačka.

Z Borotína pokračuje autobus s muzikanty do Vanovic k tamní Záložně. Tam na účastníky akce vysvitlo i sluníčko. Další zastávkou na celodenní cestě je Světlá, kde se koledníci i diváci zahřáli horkým punčem a čajem. Potom pokračuje Malohanácká muzika do Cetkovic. „Chodím se na Předvánoční koledování podívat každý rok pravidelně a jako obyčejně, i letos se mi akce moc líbí. Já se muzikou zabývám od dětství, písničky i skládám," vypráví jeden z diváků Bohumil Vystavěl. To už se ale muzikanti chystají zase do další vesnice.