Předpověď počasí na nadcházející víkend slibuje polojasné počasí s teplotami kolem dvaceti stupňů, a to i nad Blanenskem. Počasí ideální třeba pro cyklisty, na které o tomto víkendu pamatují organizátoři některých akcí také.

Alespoň tři z osmi vyznačených míst musí během jediného dne navštívit cyklisté, kteří se v sobotu vydají historických památkách Blanenska a chtějí soutěžit s Místní akční skupinou Boskovicko Plus. Vydat se mohou na hrad i zámek v Boskovicích, zámky v Lysicích, Kunštátě, v Letovicích a Velkých Opatovicích a na zříceniny hradů v Doubravici a Louce. Za každé navštívené místo získají razítko do pamětního listu.

Okolo s kolem je název už osmnáctého ročníku nezávodního závodu se startem a cílem v Letovicích. Asi šedesátikilome­trovou trasu až za hranice Jihomoravského kraje mohou podle pořadatelů účastníci zdolávat celý den. Startuje se v deset hodin ráno.

Ti, kteří cyklistice neholdují, ale také nepřijdou zkrátka. Mohou si vychutnat třeba sobotní muzejní noc v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích. „Odpoledne a večer od pěti do jedenácti hodin se mohou zájemci zdarma podívat na výstavu map a měřicích přístrojů, přičemž některé bude možné si i vyzkoušet. Kromě kartografického centra bude ve stejném čase zpřístupněna i kostelní věž, Památník města a zámecké sklepy," řekl Milan Vykydal z pořádajících Služeb města Velké Opatovice.

Vlaštovky z kůru

To Blansku muzejní noc letos unikla kvůli rekonstrukci zámku, a tak se namísto toho návštěvníkům v pátek večer otevře kostel svatého Martina na Starém Blansku. Noc uvede odbíjení zvonů v sedm hodin. V tu dobu budou lidé také vypouštět z kůru vlaštovky.

Poté začnou kostýmované prohlídky. A kdo vydrží do půl desáté, může se těšit na netradiční zážitek. Návštěvníci si posvítí na zajímavosti ve ztemnělém kostele. „Prostor bude slabě osvětlený svíčkami. Do temna si posvítíme baterkami a lidé tak nahlédnou jinýma očima třeba na oltář, křížovou cestu či křtitelnici," přiblížil pořadatel Martin Jaglář.

Pozornost se bude o víkendu soustředit i na dřevěný kostelík v Blansku. Ten totiž slaví pětasedmdesát let od blanenského vysvěcení. V sobotu se brány kostelíku otevřou již v devět hodin ráno. „Návštěvníci si kostelík prohlédnou a poslechnou si tam také výklad z historie. Nahlédnou i do kroniky Náboženské obce," přiblížil farář Martin Kopecký z Církve československé husitské.

Nedělní oslavy startují opět v devět hodin. Tehdy začne děkovná bohoslužba. Po ní bude následovat zahradní slavnost a koncert učitelů a žáků Soukromé umělecké školy.

Milovníci přírody mohou zavítat do arboreta ve Křtinách. Tam se o víkendu konají Dny otevřených dveří. „V sobotu i v neděli a od devíti do sedmnácti hodin návštěvníky provedou krásnou jarní přírodou arboreta odborní průvodci," zve Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny. V sobotu prohlídku arboreta zpestří koncert trubačů, v neděli ve dvě hodiny bude arboretum slavnostně představovat novou pohlednici.

To lysický zámek se v sobotu odpoledne promění v obrovský svatební salón. Návštěvníci se mohou inspirovat svatebními typy a nabídkou služeb, na závěr vytryskne ohňostroj.