Soupeř hráčů je tajemný muž, který umí cestovat časem. Stojí za řadou neštěstí i významných událostí, co ovlivnily blanenskou historii. „Letošní Přítmí s názvem Muž v čase by mělo být nejlepší. Snažili jsme se šifrovací hru vyšperkovat, protože by se mohlo jednat o poslední ročník,“ říká za organizátory Ondřej Fišer.

Přítmí vymyslel s kamarádem před čtyřmi roky. „Chtěli jsme tehdy udělat nějakou hru pro děti ve skautu. Jenomže nebylo moc hráčů, a tak jsme se rozhodli zapojit i ostatní,“ líčí Fišer.

V Blansku si mohou zájemci v ulicích města zahrát detektivní hru Přítmí.
Tajemné Přítmí přináší záhady. Staňte se detektivy a vypátrejte unesenou dívku

A zájem byl obrovský. Loni se už do hry zapojily zhruba dvě stovky skupin, což bylo okolo sedmi set lidí. „Letos se zatím přihlásilo pětašedesát týmů. Protože se ale můžou registrovat celý listopad, očekáváme, že jich bude mnohem víc,“ dodává.

Jedním z přihlášených účastníků Přítmí je i Václav Rotrekl. „S přáteli jsme složili větší tým a chceme si hru užít společně. Rébusy mě baví od malička,“ svěřuje se. Podle něj je hra skvělá v tom, že úkoly řeší oproti únikovým místnostem, které jsou čím dál víc populární, venku v ulicích města.

Přítmí, Muž v čase
- Detektivní hra Přítmí se odehrává od 1. listopadu do 1. prosince 2019 na území Blanska.
- Organizátor akce je 13. skautský oddíl Slunovrat.
- Účast je zdarma a je možná po registraci na webu hry Přítmí komukoli bez rozdílu věku.
- Hra není věkově omezená, vedoucí týmu musí však být starší patnácti let. Extrémní stanoviště smí hráči mladší osmnácti let absolvovat pouze v doprovodu osoby, která nese za tyto hráče zodpovědnost.
- Hry se může zúčastnit jednotlivec nebo skupina hráčů (počet účastníků není omezen), jako tým může hrát také rodina.
- Loni Přítmí hrálo zhruba 700 lidí.
- Zdroj: www.pritmi.cz

Hra je podle Fišera vhodná pro každého. „Mohou se zapojit rodiny s dětmi, týmy i jednotlivci. Plní různé úkoly, čímž dostanou nápovědy na další stanoviště, až dojdou na to poslední,“ vysvětluje.

Pro náročnější hráče je nachystaná extrémní varianta, kde kromě důvtipu musí prokázat i fyzickou zdatnost. „Letos jsme poprvé připravili i úkoly pro malé děti, které jsou součástí většiny stanovišť,“ líčí Fišer.

Vyzkoušet si detektivní hru se svými dětmi se chystá také Jan Kořalka ze sousedního Adamova. „Zaujalo mě detektivní téma a také, že se vše odehrává venku v terénu. Pátrání a tajemno, to by mohlo být pro moje děti zajímavé,“ říká muž.

Jaká přesně stanoviště na hráče letos čekají, nechtějí organizátoři prozradit. „To si musí hráči rozluštit sami. Loni byl například jeden úkol na extrémním stanovišti vylézt na lampu u vlakového nádraží,“ říká skaut.

Předtím, než začnou hrát, musí se lidé zaregistrovat na stránkách Přítmí. Tam dostanou klíč k nalezení prvního stanoviště. Sami si pak můžou rozvrhnout, kdy a které stanoviště absolvují. Mají na to celý listopad.

Děti se na pochodu v lese potkaly s pohádkovými postavami.
Děti se fotily s pohádkovými postavami. Výtěžek z pochodu putuje nemocnému

Příprava hry není podle Fišera jednoduchá. Téma vzniká někdy chvíli po konci předešlé hry a rozvíjí se celý rok. Celý měsíc potom musí skauti hlídat její průběh a opravovat stanoviště. Ta jim lidé velmi často ničí.

VERONIKA NOVÁKOVÁ