Eustach Mejzlík z Blanska před více jak dvěma lety půjčil známému lešení, ten mu je však do dnešního dne nevrátil. Poškozenému muži nepomohl soud ani exekutor. Šance, že dostane lešení a peníze za soudní výlohy zpět, je mizivá. Muž, který si lešení půjčil, nemá žádný majetek. Podobných případů je podle exekutorů na Blanensku hodně.

Lešení měl Mejzlík postrádat pouze jediný měsíc. Na takovou dobu je Marianu Waškovi v říjnu roku 2006 půjčil. Od té doby však lešení neviděl. „Dřív jsme s Waškem pracovali. Ani jsem po něm nechtěl za lešení platit nájem. Pomohl jsem mu a takto se mi odvděčil,“ mrzí Mejzlíka, který se svým známým sepsal o půjčce smlouvu.

ČTĚTE TAKÉ:MUŽ DOPLATIL NA TO, ŽE PŮJČIL LEŠENÍ

V červnu minulého roku vyhrál Mejzlík občanskoprávní spor. Soud Waškovi přikázal, aby mu vypůjčené lešení do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku vrátil. Dále měl do stejné doby Mejzlíkovi zaplatit peníze, které prosoudil. Nestalo se tak. „V tom případě je na žalobci, aby s rozsudkem soudu naložil,“ uvedla Iva Krejčířová z Okresního soudu v Blansku.

Mejzlík se tedy obrátil na exekutora. „Přesto peníze ani lešení pořád nemám. Copak není možné, aby mi to Wašek splácel? Člověk se spravedlnosti nedovolá,“ je rozhořčený Mejzlík.

ČTĚTE TAKÉ:ANI ROZSUDEK OKRADENÉMU NEPOMOHL

To, že lešení a peníze za soudní výlohy Mejzlík zřejmě hned tak neuvidí, nepřímo potvrdil také blanenský exekutor Daniel Týč. „Ke konkrétním případům se nemohu vyjadřovat. Obecně je ale velmi těžké vymáhat peníze od člověka, který je nemá. Řešíme případy, kdy lidé dluží na padesáti různých místech. Takových je na Blanensku spousta,“ uvedl Týč s tím, že exekutor zjišťuje, jestli dlužník vlastní dům, auto nebo jestli je zaměstnaný. Pokud však nic nemá, včetně výdělku, nemohou mu exekutoři nic vzít.

„Čekáme a dlužníky kontrolujeme, jestli časem náhodou nezdědí majetek nebo nevyhrají ve sportce, jak nám s oblibou většina z nich tvrdí. Někteří odjedou pracovat do ciziny a po návratu dluhy poplatí. To jsou ale výjimky,“ pokračoval Týč a upozornil, aby lidé nepůjčovali peníze nedůvěryhodným osobám nebo těm, o kterých neví, jestli jsou schopní dluh splatit.

Někteří dlužníci podle něj své závazky nezvládnou a skončí ve vězení. Jde o lidi, kteří si vypůjčují peníze i věci od více lidí a je jim jasné, že je nevrátí. „Pokud dlužník skončí ve vězení, neznamená to, že se na účtu poškozených peníze objeví,“ dodal Týč.

Ani v případě, kdy je dlužník za mřížemi a ve výkonu trestu pracuje, nemá věřitel záruku, že své peníze uvidí. „Dlužníkovi strhávají peníze za výživné a dále za výkon trestu. Ti lidé, kterým někdo dluží, pak mohou jen doufat, že si neplatič po návratu z vězení zaměstnání najde. Exekutoři jej budou hlídat nadále,“ míní advokát Pavel Ryš.