V Doubravici na Blanensku malíř v mládí vytvořil divadelní oponu, kterou po letech považovali tamní ochotníci za ztracenou. Našli ji ale v depozitáři Muzea Boskovice.

Nyní se tato stopa Alfonse Muchy stala důvodem, proč se městys zapojí do série výstav. „Je to velká pocta, že jsme zahrnutí do Muchovy stezky. Zviditelníme se a budeme součástí velkého projektu. Rozjíždí se rok, ve kterém návštěvníci uvidí sérii výstav. Letošní téma je představení Alfonse Muchy jako fotografa,“ sdělila starostka Doubravice Jana Otavová.

Slovanská epopej v Moravském Krumlově.
Spor o Slovanskou epopej: Muchovo dílo má šanci zůstat v Krumlově déle

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha roku 2021.

Marcus Mucha, pravnuk malíře Alfonse Muchy, představil v tomto týdnu plány Nadace Mucha na letošní rok. „Na květen připravují vernisáž výstav na jižní Moravě a také ve slovenských Piešťanech. Postupně se budou přidávat další místa. Loni vybrala kurátorka Tomoko Sato plakáty a tvorbu s květinovými motivy, letos se zaměří na představení Alfonse Muchy jako fotografa,“ sdělila Eva Fruhwirtová, která má na starosti propagaci zámku v Moravském Krumlově. Právě tam mohou lidé obdivovat slavnou Muchovu Slovanskou epopej.

Zámek v Moravském Krumlově.
Velká sláva pro Moravský Krumlov. Oprava zámecké věže má Oscara

Výstava v projektu Muchova stezka s květinovými motivy v Krumlově je součástí prohlídky epopeje. „Návštěvníci si mohou udělat výlet po Muchových stopách do nedalekých Ivančic, kde se Alfons Mucha narodil, a také do Hrušovan nad Jevišovkou. Nově také do Doubravice nad Svitavou,“ upozornila Fruhwirtová.

V Moravském Krumlově je naplánované zahájení série výstav Muchovy stezky na pátek 10. května.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vítěz StarDance na plese v Moravském Krumlově. S Vodičkou tančil celý sál

Zdroj: se souhlasem Městského kulturního střediska