Poprvé se domnívali, že sokol byl nemocný a zřejmě kvůli tomu uhynul hladem. Tentokrát mají podezření na útok jiného dravce.
„Mrtvého sokola jsme našli v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, kde se nedávno zahnízdil třetí pár těchto vzácných ptáků v Moravském krasu. Mrtvola byla čerstvá. Odhadem tak den dva. Na těle neměl žádná viditelná zranění. Jen na krku malou dírku,“ řekl Deníku strážce přírody Radovan Mezera.

Podle zoologa Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonína Krásy se dravec podle všeho stal obětí souboje s jiným sokolem. Mrtvého ptáka nechají ochránci přírody zrentgenovat a možná nechají udělat i rozbor na toxické látky.
„V krasu sokolů díky úspěšnému hnízdění v předchozích letech přibývá. Zřejmě se jedná o přirozenou regulaci, kdy si dravci hájí svá teritoria a silnější vyhrává. V této lokalitě jsme měli hlášeno, že lidé na obloze pozorovali v jeden okamžik několik sokolů, kteří se do sebe pouštěli,“ uvedl zoolog Krása s tím, že prvního mrtvého dravce našli v hnízdě na Býčí skále.

V Moravském krasu zahnízdili sokoli stěhovaví v roce 2016 bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežili jen tři. Zbývající ulovil výr velký.
O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Předloni vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři. V minulém roce následně pět. Nyní je okolí Býčí skály už kvůli hnízdění sokolů stěhovavých uzavřeno. Podobně jako přístupová cesta k nedaleké jeskyni Kostelík. S omezením se počítá až do poloviny června.