Poprvé se domnívali, že sokol byl nemocný a zřejmě kvůli tomu uhynul hladem. Tentokrát mají podezření na útok jiného dravce.

„Mrtvého sokola jsme našli v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, kde se nedávno zahnízdil třetí pár těchto vzácných ptáků v Moravském krasu. Mrtvola byla čerstvá. Odhadem tak den dva. Na těle neměl žádná viditelná zranění. Jen na krku malou dírku,“ řekl Deníku strážce přírody Radovan Mezera.

V Moravském krasu na Blanensku nedávno našli mrtvého sokola. Byl nemocný, domnívají se ochránci. Se souhlasem Správy CHKO Moravský kras
V krasu našli mrtvého sokola. Byl nemocný, domnívají se ochránci

Podle zoologa Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonína Krásy se dravec podle všeho stal obětí souboje s jiným sokolem. Mrtvého ptáka nechají ochránci přírody zrentgenovat a možná nechají udělat i rozbor na toxické látky.

„V krasu sokolů díky úspěšnému hnízdění v předchozích letech přibývá. Zřejmě se jedná o přirozenou regulaci, kdy si dravci hájí svá teritoria a silnější vyhrává. V této lokalitě jsme měli hlášeno, že lidé na obloze pozorovali v jeden okamžik několik sokolů, kteří se do sebe pouštěli,“ uvedl zoolog Krása s tím, že prvního mrtvého dravce našli v hnízdě na Býčí skále.

Po nedávném senzačním objevu dómu Jiná dimenze v jeskyni Lipovecká ventarola mapují jeskyňáři z Holštejnské výzkumné skupiny další neznámé prostory. Komín Šavlozubých veverek.
VIDEO: Jiná dimenze. Jeskyňáři objevují v Moravském krasu nová cenná místa

V Moravském krasu zahnízdili sokoli stěhovaví v roce 2016 bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežili jen tři. Zbývající ulovil výr velký.

O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Předloni vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři. V minulém roce následně pět. Nyní je okolí Býčí skály už kvůli hnízdění sokolů stěhovavých uzavřeno. Podobně jako přístupová cesta k nedaleké jeskyni Kostelík. S omezením se počítá až do poloviny června.