Venkovní teploty už v noci klesají pod bod mrazu. Pro lidi bez domova nastává nejnáročnější část roku. Řeší, kam se ukrýt před zimou a kde přenocovat. Někteří na Blanensku vyhledávají vytopené nádražní budovy nebo vchody domů.
Podle ředitele blanenské městské policie Martina Lepky je v posledních letech počet bezdomovců ve městě zhruba stejný. „Přesné statistiky nevedeme, nemůžeme je přesně spočítat. Ale jde spíše o jednotlivce, jsou to ojedinělé případy," řekl Lepka.
V Blansku sice mohou bezdomovci využít noclehárnu, ale i když se tam platí jen symbolický poplatek, některé to neláká. „Občas nám tak volají lidé, že bezdomovci přespávají v bytových domech pod schody a u radiátorů," zhodnotil situaci ve městě Lepka.
Lidé bez domova se ukrývají před zimou všude možně. Strážníci je přes den vykazují z veřejných míst, jako jsou úřady nebo nemocnice. „Pokud je venku ještě přijatelné počasí, přespávají tito lidé na lavičkách v parku a podobných místech. Někteří takto přečkají dokonce i velmi nízké teploty. Pracují s nimi sociální pracovníci v terénu nebo mohou využít služeb místní charity. Mnozí z nich ale o pomoc nemají zájem," doplnil Lepka.
V zimě jsou mezi bezdomovci oblíbená také vlaková nádraží a čekárny pro cestující. „Prostory nádražních budov hlídají pracovníci bezpečnostní agentury. Dohlíží na bezpečí cestujících, na pořádek a klid. Právě díky nim potíží ubylo. Možná se ale s příchodem zimy situace o něco zhorší. Problémy bývají každý rok stejné – znečištěný prostor, alkohol nebo nevhodné chování," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
Po celý rok mohou lidé ve špatné životní situaci využít služeb noclehárny. Ta je v Blansku ale pouze pro muže. Ženy musí vyhledat brněnská zařízení.
Noclehárna má kapacitu patnácti lůžek, která jsou po většinu roku téměř plně obsazená. „Pravidelně se nám na noc sejde asi dvanáct nebo třináct klientů. Větší nárůst zatím nepozorujeme. Muži se tu prostřídají, ale nestává se nám, že bychom některé museli odmítnout. Plný stav máme jen párkrát do měsíce," přiblížil vedoucí noclehárny Jiří Papiž.
Minulou zimu teploty klesly až k patnácti stupňům pod nulou. Noclehárna tehdy bezplatně nabízela i přečkání noci v teple bez využití lůžka. „Pokud bude letošní zima podobná a teploty budou takto nízké, tak s nabídkou této pomoci opět počítáme," okomentoval Papiž.
Muži zaplatí za jednu noc v noclehárně poplatek čtyřicet korun. Za něj dostanou čisté lůžkoviny, noční prádlo, mýdlo a další potřeby k osobní hygieně. Lidé bez domova mohou uzavřít ústní smlouvu o využívání noclehárny v maximální délce dvanácti měsíců. Pracovníci s nimi pravidelně řeší, jestli se jejich životní situace nezměnila a zda jsou stále cílovou skupinou.
Pro lidi bez přístřeší funguje v noclehárně i poradenská služba, kde mohou svoji situaci řešit. „Klienty přijímáme od osmi do desíti hodin večer. Nesmějí mít v krvi víc jak půl promile alkoholu. Do osmé hodiny ráno musí noclehárnu zase opustit. Přes den často navštěvují nízkoprahové denní centrum v Sadové ulici. Tam dostanou teplou polévku nebo čisté oblečení," doplnil Papiž. Za velkých mrazů centrum také prodlužuje svou provozní dobu.
V Boskovicích řeší městská policie problémů s bezdomovci méně než dřív. „Situace se v poslední době oproti minulým rokům dost zlepšila. Bezdomovců je tu méně a nemusíme řešit ani tolik přestupků s nimi spojených. Dříve se hodně schovávali do vchodů bytových domů, ale většina z nich je opravených a oni už se nemohou tak snadno dostat dovnitř. Jinak vyhledávají vytopené prostory nádražních budov nebo zádveří obchodních domů," přiblížil situaci v Boskovicích zástupce ředitele tamní městské policie Marek Ležák.
V Boskovicích žádná noclehárna není. Lidé bez domova odtud jezdí do Blanska nebo do Brna. V zimě jich proto v druhém největším města Blanenska spíš ubude.
KLÁRA GROMSZKÁ