Slunce za oknem příjemně hřeje. Před domem však lidem za nehty zalézá silný mráz. Studený vzduch z Ruska dokáže potrápit i na Blanensku. Třeba bezdomovci hledají možnosti, jak se před ním ukrýt. Problémy s mrazem mají i vodaři, železničáři či pejskaři.

Teploty v posledních dnech klesají hluboko pod bod mrazu. A bude ještě hůř. V blanenské charitě proto v minulých dnech přemýšleli, co nabídnout lidem bez domova, aby nemuseli chladné noci trávit na ulici. Právě bezdomovci jsou totiž přímo ohrožení prochladnutím nebo dokonce umrznutím. „Denní nízkoprahové centrum v Blansku, které má běžně otevřeno do půl čtvrté odpoledne, jsme v úterý poprvé kvůli arktickým mrazům otevřeli také na noc. Od osmi hodin večer do osmi ráno tam mrazivou noc přečkaly tři ženy. Muže jsme odkazovali na noclehárnu, kde také mohli zdarma pobýt v teple. Noclehárnu využilo pět lidí,“ řekl včera Jiří Papiž z blanenské charity.

Ten také dále uvedl, že zájem byl zatím malý, protože to bylo první den a o možnosti strávit noc v teple se ještě příliš nevědělo. „Počítáme, že se informace postupně rozšíří a zájemců přibude. V noci budeme mít otevřené nejméně po celou dobu velkých arktických mrazů,“ ujistil Papiž s tím, že bezdomovci se v centru mohou zahřát i teplým čajem.

Patří pes do tepla?

Lidé často také řeší, co ve velkých mrazech dělat se zvířaty, která jsou jinak zvyklá trávit noci venku. „Pokud se vyplní šílené předpovědi a bude až mínus třicet stupňů, tak už doporučuji dát zvíře někam do tepla, i pokud je třeba zvyklé být celoročně venku. V podstatě je ale potřeba sledovat jeho chování. Pokud totiž pes leží v mrazu před boudou a vypadá spokojeně, není třeba ho dávat dovnitř, některá plemena zimu totiž milují. Naopak pokud pejsek stojí u dveří a kňourá, tak mu nejspíš zima je,“ řekla blanenská veterinářka Ivana Ištoková.

Pokud tedy chovatel psa nechá venku, měl by o něj jen pečovat jako v běžné zimě. „Pokud je pes zavřený v kotci, měl by se častěji proběhnout, protože tím se zahřeje. Navíc čím větší má pes tukové zásoby, tím je mu větší teplo, takže klidně majitel může i zvýšit dávky krmení a třeba do granulí přidat vlažný vývar na zahřátí žaludku,“ vyjmenovala Ištoková.

Silné mrazy dělají problémy třeba i v dopravě. Třeba včera kvůli nízkým teplotám v brněnské Slatině popraskaly koleje a vlaky tam nemohly projíždět. „Další problémy na jižní Moravě zatím nemáme. Přesto především o víkendu, kdy mají být mrazy největší, bude ve střehu téměř každý náš zaměstnanec. Posílíme kontroly železnice a budeme připravení okamžitě řešit problémy, které můžou nastat,“ připustil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Na možnost havárie upozorňují také vodaři. Jedna výstraha se objevila třeba na webu města Olešnice.„V silných mrazech hrozí zamrzání vodovodního potrubí. Hlavní vodovodní řady jsou sice položeny v dostatečné nezamrzající hloubce, ale můžou zamrzat vodovodní přípojky ve špatně izolovaných vodoměrných šachtách či v nechráněných místnostech jako jsou sklepy nebo nevytápěné místnosti. Časté je i zamrznutí vodoměru,“ podotkl Petr Fiala z Vodárenské akciové společnosti.

Doplnil, že v posledních dnech už společnost několik mrazem prasklých vodoměrů zaznamenala. „Nejvíc případů se stává v rekreačních objektech, kde majitelé na zimu vodoměry dostatečně nezajistí,“ dodal Fiala s tím, že přípojky údajně ještě nezamrzají. „Pokud však přijdou ještě větší mrazy, kdo ví,“ uzavřel.