„Většina motosrazů je jen o motorkách a motorkářích. Člověk, který nemá motorku, tam nejde a ani ho nenapadne tam jít. Touto cestou jsme se nechtěli vydat,“ říká hlavní organizátor voděradského motosrazu Tomáš Opluštil z Motoklubu KilianGang. Ten se letos koná v areálu tamního fotbalového hřiště už pošesté.

V čem se voděradský motosraz, pomineme-li charitativní rozměr, liší od ostatních?
Snažili jsme se nabídnout v regionu akci, která zaujme jak samotné motorkáře, tak jejich rodiny s dětmi. Cílíme nejen na motorkáře, ale také na lidi, kteří obráželi srazy jako teenageři. Teď mají rodiny, radosti i starosti a méně času. Na srazu nabídneme zábavu pro rodiče i děti, ať už motorku mají, nemají nebo by ji chtěli mít. Pátek je určen pro dospělé a je plný kapel, akce a zábavy. Sobota pak nabízí nabitý program také pro děti s řadou doprovodných akcí. Skákací hrady, soutěže, dětské dílny. Dětský program je od dvanácti do osmnácti hodin. V sobotu se také pojede vzpomínková vyjížďka za Lenku Opluštilovou.

Motosraz KilianGang20.–22. 7., 6. ročník
- areál fotbalového hřiště, Voděrady
Kapely: Harlej, Doga, Citron, Kern, UDG, zakázanÝovoce, Sagittari, Civilní Obrana, Blackstars band, Falcone…
- FMX Show Petr Pilát
Vstupné: do 31. 5. 500 korun, do 30. 6. 550 korun, na místě 600 korun dvoudenní a 400 korun jednodenní lístek. Děti do 15 let zdarma.


Máte v doprovodném programu i nějaké preventivní akce?
Dlouhodobě spolupracujeme s BESIPem, který má na srazu stánek stejně jako záchranáři. Nejsme sice žádný sportovní oddíl, který rozvíjí pohybové aktivity, když ale dojde u kluků, kteří nesportují, v patnácti na lámání chleba ohledně alkoholu, drog, poflakování se, mohou být motorky východisko a vhodná varianta.

Které skupiny ve Voděradech vystoupí?
Harlej, Citron s Láďou Křížkem a Tanjou, Doga, Kern, UDG a další. Povedlo se nám domluvit také speciální exhibici ve freestyle motokrosu FMX, kterou pojede jeden z nejlepších světových jezdců Petr Pilát. Publikum se může těšit na špičkovou show, kterou doplní další tři jezdci, a moderovat celou show bude Petr Kuchař.

Voděradský motosraz je také o charitě. Účastníci pomáhají rodinám postižených dětí.
Před lety se na jedné vyjížďce do helmy vybíraly peníze pro postiženou holčičku z Blanenska, která je po mozkové obrně. Sbíraly se na ní také víčka od plastových lahví. Sběr víček mi ale připadne v poměru cena/práce neefektivní. Rozhodli jsme se, že když pořádáme srazy, pomůžeme přímo konkrétním rodinám a dětem z regionu. Nejprve to byl výtěžek z tomboly. S hlavním partnerem akce černohorským pivovarem jsme se dohodli, že každé desáté pivo, které se na srazu vypije, půjde do sbírky na postižené děti. Poprvé jsme pomohli třem rodinám z regionu. Každá dostala patnáct tisíc korun. Postižené děti jsou kolikrát na okraji zájmu, jak státu, tak veřejnosti. Raději se budou pořádat sbírky a pomoc posílat neznámo kam, ale problémy našich lidí a dětí se příliš neřeší.

Později se na srazu přidala dražba dresů sportovních osobností.
Na počátku jsme se inspirovali tím, že některé ceny z tomboly jejich výherci odmítli s tím, že by je raději vydražili pro děti. Na Facebooku lyžaře Ondřeje Banka jsem viděl, že věnoval do charitativní dražby na sociální síti svůj dres. Věděl jsem, že motorkáři sport sledují a mohli by na to slyšet a pro rodiny postižených dětí bychom dražbou podepsaných dresů pro ně mohli vybrat více peněz. Kontaktoval jsem proto známé sportovce.

Jak byla tato jednání úspěšná?
Samozřejmě naše akce z malé vesnice na Moravě bez referencí neměla mnoho šancí v konkurenci dražeb ve velkých městech. Někteří nás odmítli hned, někteří později a někteří podepsaný dres poslali. Namátkou biatlonistka Gabriela Koukalová, cyklista Leopold König, hokejová Kometa. Dresy jsme poprvé dražili před dvěma lety. I s tombolou jsme pak rodinám postižených dětí dali celkem šeky za sto padesát tisíc korun a v loňském roce za dvě stě dvacet tisíc korun.

Čí dresy budete letos dražit?
Letos budou k mání dresy judisty Lukáše Krpálka, žokeje Josefa Váni, freestyle motokrosaře Petra Piláta nebo veslaře Ondřeje Synka.

Chystáte pro letošní ročník nějakou změnu?
Ano. Tentokrát chceme podpořit dříve narozené děti, kdy z výtěžku z motosrazu nakoupíme polohovací pelíšky do inkubátorů pro novorozenecká oddělení JIP na brněnském Obilním trhu a v Dětské nemocnici. Většina dětí, kterým jsme v předchozích letech pomáhali a trpí dětskou mozkovou obrnou, se narodila předčasně. Oběma odděleními projde ročně na 600 dětí, kterým můžeme tímto způsobem snížit stres, který vyplývá z intenzivní péče. Tyto pelíšky jsou novinka a prokazatelně dětem pomůžou a zvýší jejich komfort v inkubátoru, který tak moc potřebují, aby se rizika jejich brzkého vstupu na svět zminimalizovala.