Dobrovolní dárci orgánů nebo piráti silnic. Tak bývají často označováni motorkáři. Stále totiž stoupá počet dopravních nehod, při nichž hrají hlavní roli řidiči na motorkách. Na Blanensku se poslední takový případ stal na konci července. Svůj stroj tehdy u Rozseče nad Kunštátem nezvládla šestatřicetiletá motorkářka a její život skončil pod koly protijedoucího auta.

Okresní policejní ředitelství v Blansku proto v sobotu od jedné hodiny odpolední pořádá ojedinělou akci s názvem Nežij vteřinou. Podle policistů se na ni chystají motorkáři z Blanenska i Vysočiny. Řidiči si při akci budou moct otestovat své znalosti předpisů, zkonzultovat s odborníky různé druhy pojištění nebo si prohlédnout, jak vypadá motocyklistická kombinéza, která má za sebou pád z motorky ve sto šedesáti kilometrové rychlosti. „Chceme reagovat na stále se zhoršující statistiky dopravních nehod, při nichž umírají motocyklisté. Závažnost těchto nehod, tedy počet usmrcených na jeden tisíc nehod, je přibližně šestkrát vyšší než u osobních automobilů,“ sdělila mluvčí blanenských policistů Iva Šebková.

Policisté tak vytipovali oblíbenou trasu motorkářů v okrese, kterou je úsek mezi Blanskem a Šebrovem. To potvrdil i příležitostný motorkář Jaroslav Čapka z Velkých Opatovic. „Je to jedna z nejvyhledávanějších silnic v okrese. Má totiž dobrý povrch a je tam dost zatáček,“ uvedl.
Tato silnice je však také častým místem dopravních nehod motocyklistů. „Lemuje ji několik pomníčků připomínajících místa, kde motocyklisté v rychlosti už svůj stroj nezvládli,“ uvedla Iva Šebková.

Kvůli sobotní akci bude celý úsek na dvě hodiny uzavřen. Vjezd bude povolen jen pro motorkáře. „Během jízdy budou muset dbát pokynů policistů, dodržovat pravidla silničního provozu, což bude policie sledovat ze skrytých kontrolních stanovišť,“ upřesnila policejní mluvčí.

Po dojezdu pak motocyklisté budou moct zhlédnout prezentaci dokumentující následky dopravních nehod v okrese Blansko, ukázky ochranných pomůcek pro motocyklisty, vyzkoušet test ze znalostí silničního provozu nebo správné provádění resuscitace. „Pozvání přijal i římsko–katolický farář Jiří Kaňa, který uvede na závěr setkání pietní vzpomínku na zemřelé motorkáře na silnicích a zájemcům pak posvětí jejich motorky,“ dodala Šebková. „Akce se mi líbí už proto, že by tam mohlo být hodně lidí s podobnými zájmy, jako mám já. Třeba to i pomůže někomu zachránit život,“ míní Jaroslav Čapka.

Za první polovinu letošního roku zemřelo na českých silnicích šestapadesát motocyklistů. „Motorkáři bývají většinou těžce zranění. K nejčastějším úrazům patří zlomeniny a poranění páteře,“ uvedla mluvčí záchranářů Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.