Kruhový objezd u blanenské ulice Mlýnské. Téma, které už několik let rozděluje lidi v Blansku na jeho zastánce a odpůrce. Jedni argumentují bezpečností a plynulejším provozem, druzí mají strach z rušení klidu lidí, kteří poblíž bydlí. Kvůli námitkám se stavba rondelu odsunula na neurčito. Blanenští přesto začnou s přípravnými pracemi. Jednou z nich bude oprava mostu, který vede ke Sportovnímu ostrovu.

Projekt stavby kruhového objezdu u Mlýnské ulice měli Blanenští hotový už na jaře letošního roku. „Nakonec jsme jej bohužel museli zrušit a aktualizovat. Tamní obyvatelé totiž vznesli několik připomínek, kterými se začali zabývat zástupci Jihomoravského kraje. Ti s některými námitkami souhlasili, takže jsme nemohli nic dělat," konstatoval vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

S rondelem souvisí i jedna z největších investicí města v příštím roce. „Musíme opravit most, který vede ke Sportovnímu ostrovu. Zhruba za sedm a půl milionu korun. Natáhneme inženýrské sítě, vylepšíme povrch, dotvarujeme chodníky a rozšíříme římsy," vyjmenoval Štefan.

Práce začnou na jaře. „Oprava úzce souvisí se stavbou kruhového objezdu. Musí v každém případě skončit dřív, abychom pak nemuseli do rondelu kopat," naznačil vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje.

Průtah Blanskem

Původně mělo být kruhové řešení tamní křižovatky součástí plánovaného průtahu Blanskem, který se týká především ulic Poříčí a Svitavské. „Kvůli odvolání tomu tak nakonec nebude. V případě, že projekt projde, rondel dostavíme později. Jenže počítáme s dalšími protesty, kvůli kterým je možné, že nikdy stát nebude," upozornil Štefan.

Oprava průtahu se však v těchto dnech přiblížila. „Slyšel jsem, že by nám kraj měl v naší žádosti o podporu vyhovět. Bez jeho peněz se neobejdeme. Je tak možné, že s průtahem začneme už příští rok," odhadl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Sám rondel považuje za ideální řešení dopravní situace u Mlýnské ulice. Podobně jako profesionální řidič Vladimír Vaněk. „Čekám na něj už několik let. Když jedu od Mlýnské ulice a chci odbočit doleva, často stojím i deset minut. Jezdívá tam nepřetržitý proud aut. Problematický je i tamní přechod, který je moc dlouhý a nepřehledný. Zrovna nedávno tam auto vedle mě skoro srazilo matku s kočárkem," uvedl Vaněk.

Právě kvůli bezpečnosti své stanovisko nakonec změnila i policie. Ta totiž byla dlouhou dobu proti rondelu. „Zdál se nám zbytečný, protože aut tam dřív neprojelo tolik. Jejich počet ale není tak důležitý jako zdraví lidí. My sice o umístění kruhového objezdu nerozhodujeme, ale jeho stavbu doporučujeme," popsala policejní mluvčí Iva Šebková.

Vaněk stížnosti lidí, kteří bydlí v těsné blízkosti plánované stavby, nechápe. „Mimo jiné poukazují na smog, který začnou dýchat. Měli by si ale uvědomit, že když musím na křižovatce deset minut stát s nastartovaným kamionem, pod oknem se jim kouří daleko vydatněji," podělil se o svůj názor řidič.

Pro rondel je také Renata Žilková, který bydlí asi padesát metrů od křižovatky. „Se sousedy jsem o tom nemluvila, ale vím, že některým se nápad radnice nelíbí. V tom se s nimi rozcházím. Především kvůli bezpečnosti chodců návrh vítám. Navíc odpadnou věčné problémy s odbočováním," řekla žena z Blanska.