Moravský kras ročně obdivují sta tisíce turistů. Ti si už v roce 2011 při čekání na prohlídku jeskyně zkrátí čas ve zbrusu novém Domě přírody. „Takové domy vznikají v přírodně cenných lokalitách, se službami a velkým množstvím návštěvníků,“ přiblížil Leoš Štefka ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Podle něj se nápad postavit návštěvnické středisko zrodil již v minulosti. Chyběly však peníze.

Dům přírody vyroste na Skalním mlýně. „Budeme tam promítat filmy, pořádat výstavy a programy pro děti. Lidé se dozví o historii území a nezapomeneme ani na zaniklý život,“ popsal Štefka s tím, že lidé zjistí i detaily týkající se archeologických nálezů.

Dům bude mít i svůj venkovní areál. Ten ozdobí geologické expozice a nejrůznější keře a stromky přibližující tamní krajinu. Brány nové stavby zůstanou otevřené po celý rok.

Nad propastí Macochou najdou turisté nový informační bod. „Zrekonstruujeme tam budovu v místě veřejných záchodků, které jsou nevyhovující. Lidé tam pořídí vstupenky do jeskyní a jízdenky na dopravu. Půjde o sezónní záležitost, “ dodal Štefka. Na úpravy budovy a stavbu Domu přírody podle něj padne přes šedesát milionů korun. „Asi osmdesát procent z toho by měly hradit dotace z evropských peněz,“ podotkl Štefka. Zbytek poputuje ze státní pokladny.

Moravský kras si naučné centrum zaslouží. Podle jeskyňáře Zdeňka Motyčky je totiž největším krasovým územím v České republice. „A je také nejrozvinutější. Uvnitř se nachází největší jeskyně, třeba Amatérská, která má přes čtyřicet kilometrů nebo Býčí skála i Rudické propadání,“ sdělil Motyčka. Návštěvníci Domu přírody se tak dozví i o jeskyních, které nejsou veřejně přístupné.

Na jedinečnosti Moravskému krasu přispívá i protékající voda. „Tvoří vývěry i propádání. Dále je v MOravském krasu fenomenální Macocha. To se nikde nevidí,“ pokračoval Motyčka a vzpomněl i archeologii. Odborníci totiž toto území zkoumají už dvě stě let. „Naučné centrum by mělo turistům poskytovat informace, a to má logiku,“ vyjádřil se ke vzniku Domu přírody.

Plány přivítala i ředitelka blanenské základní školy, která sídlí v ulici Salmova. „Do Moravského krasu jezdíme na výlety. Učitelé musí vždy před odjezdem své žáky připravit. Díky Domu přírody by to nebylo potřeba. Tuto pomoc i doplnění vítáme,“ míní ředitelka Eva Kadrmasová. Školáci podle ní navštěvují nejrůznější přednášky třeba o lese nebo ekologickém zemědělství. Dům přírody pro ně bude lákavým zpestřením.