„Podle zápisu z místní kroniky se v této lokalitě třešně sázely po osmdesáti letech. Další ovocné stromy jsme o víkendu zasázeli i nedaleko Rudice. Bylo to deset jabloní. Poté byl na programu workshop zaměřený na stromy rostoucí v krajině,“ uvedl za organizátory výsadby ovocných stromů Zdeněk Špíšek ze sdružení Horizont.

Zatím podle něj dobrovolníci v Moravském krasu vysadili ve čtyřech lokalitách pětatřicet ovocných stromů. Do akce se zapojilo přes sto lidí.

V Moravském krasu uhynul vzácný výr velký.
V Moravském krasu uhynul vzácný výr velký

V letošním roce by chtěli nadšenci v krasu vysázet sto ovocných stromů. „Ve volné krajině jich ubývá. Cílem projektu je kromě vysazení stromů vychovat i nové sadaře, kteří mají zájem o krajinu kolem nás. Další výsadby plánujeme ve vesnicích Habrůvka, Březina, Krásensko a Ždár,“ upřesnil Špíšek.

Pro otevřenou krajinu vybírají kvalitní sazenice starých ovocných odrůd rostoucí na odolných semenáčích ne na řízkovaných podnoží, které sice brzo plodí, ale v krajině nevydrží většinou víc než třicet let. „Každý strom je zajištěn opáleným kůlem z modřínového dřeva, který odolá v krajině i deset let. Z důvodu vysokého stavu zvěře je navíc zajištěn ochranným pletivem, které je pevně přibito ke kůlu a ošetřen odborným řezem,“ poznamenal Špíšek.

Ilustrační foto.
Jaký byl život u Moravského krasu? Ivan Balák vydal knihu o jeskyních

Pro lepší ujmutí stromku jsou stromy zamulčovány. Mulč vytváří mikroklima zabraňuje v parných letních měsících vysychání půdy.