O rozsáhlém cvičení hasičů a jeskynních záchranářů z celé republiky i Polska, které odstartovalo v pátek v Moravském krasu na Blanensku, už Deník Rovnost přinesl koncem minulého týdne reportáž.

Nyní hasiči zveřejnili fotografie z nepřístupných prostor jeskyně Nová Rasovna. Z nich byl při cvičení zraněný transportován na povrch v katastru obce Holštejn po sedmadvaceti hodinách od nahlášení události.

Jedovnický Olšovec se po tradičním výlovu už napouští. Rybáře vystřídají o víkendu běžci. V sobotu u největšího rybníku na Blanensku startuje Memoriál Jiřího Kovaříka.
Jedovnický Olšovec se napouští. Rybáře vystřídají o víkendu běžci

Prvotní průzkum ukázal, že cesta ke zraněnému je zatopená vodou. „Proto záchranný tým vyrazil z jiné části jeskyně. Tudy ale transport zraněného v nosítkách nebyl možný. Bylo nutné prvotní záchrannou cestu osadit kotvením, spustit do jeskyně objemová čerpadla k odčerpání vody, poté vystrojit záchrannou lanovou cestu a zraněného transportovat velice komplikovaným terénem jeskyně na povrch,“ popsal zásah profesionální hasič z brněnské stanice Lidická Jan Sotolář.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky začala celá akce ostrým startem v pátek před polednem. „Zraněný byl transportován na povrch po sedmadvaceti hodinách. Celkem se na záchranných pracích podílelo čtyřiapadesát lidí a v podzemí bylo odpracováno v součtu 775 hodin,“ sdělil mluvčí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drsná záchrana lidí v Moravském krasu, zraněný zůstal uvězněný v jeskyni

Zdroj: Deník/Jan Charvát