Nedávno k nim přibyli další tři. „Certifikát získala Kafírna Dogvill a Literární čajovna Hermanna Ungera z Boskovic. Nabízí vlastnoručně praženou kávu a nepřeberné množství čajových směsí. Dále pak lokálně pěstované kytice v Suchdole známé jako Kytky Na kopečku. Třetím zástupcem jsou masové delikatesy Od Martina. Ty na farmářských trzích už delší dobu bodují s paštikami, vepřovým ve vlastní šťávě nebo francouzskou pomazánkou rilettes. Za projektem stojí blanenský hudebník a novinář Martin Müller,“ informovali zástupci Místní akční skupiny Moravský kras.

Certifikované lokální produkty a také zmíněný region skupina představila v novém videoklipu. V něm se objevila také herečka Sarah Haváčová, která hrála například v krimi seriálu Metoda Markovič. Video se natáčelo ve Sloupu, Ostrově u Macochy, Račicích-Pístovicích, Vilémovicích nebo Karolíně. Ve spotu tvůrci představili například producentku marmelády, výrobce kalimb nebo místní rodinnou farmu.

„Prostor jsme nemohli dát zdaleka všem. Objevují se v něm ti nejaktivnější z lokálních producentů, kteří do něj bezplatně propůjčili své produkty nebo své prostory. Zároveň si považujeme toho, že nám celý natáčecí den a svoji energii věnovala také Sarah Haváčová, herečka s osobním vztahem k našemu regionu,“ uvedl ředitel Místní akční skupiny Moravský kras Jozef Jančo.

Poznamenal, že v současné době mají lidé tendenci kupovat produkty, které vozí velké obchodní řetězce přes půl planety. Svou čerstvostí, udržitelností a obvykle ani kvalitou přitom nedokážou konkurovat těm, co uvádějí na trh naši sousedé.

„Lidé, kteří bydlí a podnikají v našem regionu často nemají sílu, aby se dokázali dostat na pulty velkých obchodů nebo oslovit zákazníky formou efektivní internetové reklamy. Proto jsme se rozhodli jim pomoci a majitele certifikátu regionální značky podpořit. S financováním pomohl také Jihomoravský kraj. Náš společný cíl je jasný. Upozornit lidi, že každý nákup je obrazem našich vlastních priorit. Pokud máme rádi region či naši zemi, pak bychom to měli zohledňovat také v našich nákupních košících,“ řekl na závěr Jančo.

  • podívejte se na klip propagující Moravský kras
| Video: Youtube