Helmy s čelovkami, karabiny, neopreny, vysílačky. Vzhůru do podzemí. Někde v labyrintu chodeb je zraněný člověk. Profesionální hasiči nasazování na záchranu lidí z podzemí společně se speleologickou záchrannou službou v pátek trénují v Moravském krasu na Blanensku.

Z jeskyně Nová Rasovna u obce Holštejn vyprošťují ze zatopeného podzemí zraněného jeskyňáře. Pomáhají jim také jeskynní záchranáři z Polska. Při výcviku zkoušejí speciální čerpací a komunikační techniku. Začali v pátek a skončit mají v sobotu odpoledne. Zázemí zajišťují dobrovolní hasiči z Blanenska.

V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.
VIDEO: Extrémní výkon v Moravském krasu. Potápěči popsali, co prožili v podzemí

„Simulujeme podobný ostrý zásah, který se tu uskutečnil zhruba před dvaceti lety. Namodelovali jsme situaci, kdy v podzemí zastihla dvojici jeskyňářů velká voda. Jeden se stačil dostat na povrch a zalarmovat pomoc. Druhý to kvůli zranění nestihl a musíme ho dostat ven,“ říká hlavní instruktor hasičských lezců Jiří Buček.

V holštejnském kulturním domě, kde je štáb záchranné akce, ukazuje na mapě spletité podzemní prostory. Jeskyně Nová Rasovna má podle něj několik složitých suchých vchodů. Záchranný tým se ke zraněnému bude snažit dostat jinudy. Přes zatopený sifon. Ten musí nejprve odčerpat.

„Vodu odčerpáme tak, aby se ke zraněnému mohl dostat nejprve první záchranný tým, který ho zabezpečí. Pak dorazí další a postupně se vytvoří transportní cesta na vodou. Ve finále by se pak zraněný měl vytáhnout na lanech jeskynní šachtou asi osmdesát metrů na povrch,“ upřesňuje průběh záchranné akce Buček.

  • Podívejte se, jak cvičení v Moravském krasu popisují záchranáři
Zdroj: Deník/Jan Charvát

Podle náčelníka Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti Romana Šebely se pravidelným cvičením podobné zásahy výrazně zlepšily a zrychlily. „Je to velký posun. Velmi důležitou složkou jsou také dobrovolní hasiči, kteří na místo zásahu dovezou materiál s technikou a chystají zázemí. Vše zrychlují také moderní technika, technologie a komunikační prostředky,“ vysvětluje Šebela.

Moravskou základnu mají jeskynní záchranáři v Rudici na Blanensku. Loni se tam konal mezinárodní mítink Ecra. Na něj se sjelo sto padesát specialistů z pětadvaceti zemí. Na akci se podíleli také jihomoravští hasiči.

Tehdy čeští jeskynní záchranáři oslavili čtyřicet let od založení zmíněné služby. V republice mají dvě stanice, záchranářů je třicet. „Jsme amatéři s profesionálním přístupem. Říkalo se, že jeskyňáře může zachránit zase jen jeskyňář. Platí to i dodnes. Avšak úzce spolupracujeme s hasičským záchranným sborem a místními dobrovolnými hasiči. Cvičíme členy jeho jednotek,“ upřesňuje záchranář.

Část zahraničních jeskynních záchranářů, kteří před rokem přijeli do Rudice, zasahovala nedávno v Turecku. Bezmála kilometr pod zemí tam o život bojoval americký speleolog. Postihlo ho vnitřní krvácení.

Jedovnický Olšovec se po tradičním výlovu už napouští. Rybáře vystřídají o víkendu běžci. V sobotu u největšího rybníku na Blanensku startuje Memoriál Jiřího Kovaříka.
Jedovnický Olšovec se napouští. Rybáře vystřídají o víkendu běžci

Jihomoravské hasiče nedávno vyznamenal prezident republiky Petr Pavel. Za výjimečný přínos pro záchranářství byl oceněn právě Jiří Buček, který slouží jako velitel družstva v Brně na stanici Lidická. Prakticky už od svého nástupu ke sboru v roce 1999 se specializoval na činnost lezce a později leteckého záchranáře.

Jihomoravské hasiče nedávno ocenil prezident Petr Pavel. Po jeho pravé ruce brněnský instruktor lezeckých družstev Jiří Buček. Po levici pak stojí velitel kunštátské stanice Darek Sejbal.Jihomoravské hasiče nedávno ocenil prezident Petr Pavel. Po jeho pravé ruce brněnský instruktor lezeckých družstev Jiří Buček. Po levici pak stojí velitel kunštátské stanice Darek Sejbal.Zdroj: hasiči„Stál u zrodu speciálních činností, jako je sutinové vyhledávání, vyprošťování ze zřícených budov či zavalených osob z výkopů nebo jeskyní a dalších podzemních prostor. V současné době působí Jiří Buček jako hlavní instruktor lezeckých družstev u HZS Jihomoravského kraje,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Čestné uznání získal také tým jihomoravských profesionálních hasičů a členů Speleologické záchranné služby-stanice Morava za záchranu izraelského speleologa koncem září loňského roku z útrob jeskyně asi osmdesát metrů pod zemí.

„Díky profesionálně provedenému zásahu přežil speleolog tuto událost bez podstatné újmy na zdraví. Velitelem zásahu tehdy byl Darek Sejbal, který působí jako velitel stanice Kunštát,“ dodal mluvčí.