Ojeté pneumatiky, staré autobaterie, použité kondomy nebo například prázdné PET lahve. Věci, které už na první pohled do přírody vůbec nepatří. Přesto podobného odpadu našli dobrovolníci při víkendovém úklidu Moravského krasu mezi zelení obrovské množství.

Přesto bylo letos podle Hynka Skořepy, který pracuje jako pracovník pro styk s veřejností Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras, odpadků méně, než v minulých letech. ,,Spousta lidí si uvědomuje, že se chceme pohybovat v přírodě která je čistá, uklizená. Začínají se tím řídit i ti, kteří odpad do přírody jinak běžně odhazují,“ uvedl Skořepa.

Nejčastějším odpadem, který sváží auta do dvou velkých kontejnerů, jsou použité součástky do aut, většinou pneumatiky. Občas ale někdo najde i nebezpečný odpad, jako třeba autobaterii. ,,K takovým případům posíláme hasiče z Bílovic, se kterými velmi dobře spolupracujeme. Ti také uklízejí nebezpečné části silnic, kam nechceme pouštět děti,“ dodal Skořepa.

Kolem Skalního mlýna se mezi stromky ohýbala i skupinka osmi dětí pod dohledem učitelky Evy Juračkové a její dcery. ,,Za dvě hodiny jsme nasbírali tři pytle odpadků. Je neuvěřitelné, co jsou lidé schopni odhodit,“ povzdechla si učitelka Juračková ze Základní školy Ráječko. Zpovzdálí se ozývá křik dětí. ,,Našli jsme plnou plínku.“

I skupinka dětí našla nejrůznější druhy odpadu, od pivních lahví, přes PET lahve, až po použité kondomy či plné dětské plenky. Ke kuriózním nálezům patří dva metry – jeden skládací a druhý svinovací.
,,Jsme tady už asi třináctým rokem. Účastnily jsme se ještě s dcerou, když chodila také do školy. Každoročně chodíme stejnou trasu. Posbíráme ještě aspoň tři pytle a půjdeme do jeskyní,“ dodala paní učitelka.

Podobnou skladbu nalezeného odpadu potvrdil také Zdeněk Kakáč z technických sportů Vavřinec, který doprovázel Základní školu Salmova. ,,Kromě tradičních plen, PET lahví nebo sklenic od džusu, jsme našli také kalkulačku, trenýrky a kus pletiva,” řekl Kakáč, který na akci chodí již osmnáctým rokem, tedy od jejího úplného začátku. Druhým rokem zapojili i mateřskou školu z Vavřinec, aby pomáhal při úklidu kolem obce Vavřinec.

Na všechny dobrovolníky odpoledne čekala odměna. Volný vstup do Kateřinské jeskyně a Punkevních jeskyní, bezplatná jízda vláčkem a lanovkou a oheň se špekáčky. U něj se nakonec sešla většina účastníků sobotního úklidu.

Nejen tam se ukázalo, že mezi dobrovolníky byly nejčastěji děti. ,,Zapsalo se okolo deseti základních škol. Akce se zúčastnily všechny čtyři blanenské školy a základní školy z blízkého okolí. Dorazili i studenti gymnázia z Blanska, ale také třeba škola z brněnské Merhautovy ulice,” upřesnil Skořepa. Některé obce nebo školy navíc pořádají a organizují vlastní úklidy. Jako například základní školy z Ostrova u Macochy, Lipovce nebo Adamova.

Dobrovolný úklid každoročně naláká spoustu zájemců, kteří chtějí přírodě aspoň trochu odlehčit. Akce by se tak účastnilo ještě daleko více lidí, ale Správa Moravského krasu je už většinou odmítá. Pomocníků na úklid je totiž moc.
V sobotu se navíc konala ještě jedna brigáda, a to v Josefovském údolí. Tu pořádali přímo jeskyňáři. Příští týden pak bude další brigáda, která se zaměří na úklid jižní části Moravského krasu, údolí Říčky. Tam každoročně uklízejí většinou brněnské školy, například Gymnázium kapitána Jaroše.