V minulosti tato místa hlídaly také fotopasti. V okolí obou hnízdišť se draví ptáci pohybují už od konce února. Samice by na přelomu března a dubna měla zasednout na hnízdo a snést vejce. Mláďata by se měla vylíhnout do měsíce.

„Zatím jsem v krasu v posledních dnech pozoroval dva páry. Pořád doufám, že by se mohl objevit i třetí. Přece jen už tu sokoli hnízdí pátým rokem. Třeba se dočkáme. Aby bylo letošní hnízdění úspěšné, musí být v okolí hnízd klid. Bohužel, teď je v přírodě obrovské množství lidí i s ohledem na současná omezení ve městech, kvůli šíření koronaviru. Snad budou turisté ohleduplní a nebudou porušovat zákaz vstupu,“ obává se René Bedan, který vzácné dravé ptáky léta fotografuje a hlídá jejich hnízdiště.

V krasu tokají dva páry sokolů. Ochránci uzavřeli okolí Býčí skály.

Řada turistů si však se zákazem vstupu v minulosti hlavu nelámala. Loni za rušení hnízdícího páru sokolů stěhovavých v blízkosti Býčí skály dostalo pokutu několik lidí. Další turisté, kteří chtěli ke hnízdu vzlétnout s dronem, vyvázli jen s napomenutím.

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později pak měly opět dva páry celkem pět mláďat a předloni pak osm. Z loňských sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. „Podle statistik asi třetina hnízdění není úspěšná. V prvním roce života číhá na mláďata sokola spousta nástrah a nebezpečí. V tomto období je jejich úmrtnost až šedesát procent,“ poznamenal Bedan.

Sokoli v Moravském krasu
· Sokoli v Moravském krasu znovu zahnízdili v roce 2016.
· Do oblasti se vrátili po bezmála 50 letech a vyvedli 3 mláďata.
· V roce 2017 v této lokalitě hnízdily dva páry a vyvedly pět mláďat.
· Ornitologové zjistili, že jedna ze samic pochází z Bukových hor v Maďarsku.
· Původ se podařilo zjistit díky kroužku na noze.
· V roce 2018 v krasu opět hnízdily dva páry sokolů stěhovavých. Jeden nad Býčí skálou a druhý na utajovaném místě. Vyvedly osm mláďat.
· Loni se ve dvou hnízdech vylíhlo dohromady sedm mláďat. Přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký.