„Takový případ se v Blansku skutečně stal. Druhého srpna se pár vracel z diskotéky a napadlo je šest lidí mongolské národnosti. Byli pod vlivem alkoholu. Dívce se nic nestalo, mladík skončil s lehkým zraněním,“ přiblížila incident policejní mluvčí Iva Šebková. Podle ní případ dosud policisté vyšetřují. Podezřelí Mongolové se mohli dopustit trestného činu ublížení na zdraví. Pokud se prokáže jejich vina, hrozí jim odnětí svobody až na dva roky. „V tutéž noc přijelo k mongolské ubytovně neznámé auto, ze kterého někdo hodil do okna kámen. Vyšetřování neprokázalo spojitost mezi těmito dvěma případy,“ pokračovala Šebková s tím, že policejní záznamy hovoří jasně. Jednání Mongolů z druhého srpna je v Blansku ojedinělé. „Přibylo ale případů výtržnictví. Toho se dopouštějí především mongolští mladší svobodní lidé, bývají pod vlivem alkoholu. Ten většinou zakoupí na benzínkách, které jsou otevřené non stop,“ dodala mluvčí policie.

Jedna ze zaměstnankyň čerpací stanice OMV má s mongolskými návštěvníky občas špatné zkušenosti. „Chodí si k nám kupovat alkohol. Někdy je to v klidu, jindy je mela. Rozbíjeli tu třeba skleničky a hlasitě nadávali,“ popsala některé situace žena, která si nepřála být jmenována.

I starostka Blanska Jaroslava Králová tvrdí, že ve městě nevládne úplný klid. „Na radnici si stěžují hlavně lidé z bytových domů. Vadí jim hluk mongolských sousedů,“ podotkla.

Podle statistik je Blansko třetím městem v republice s největším počtem lidí mongolské národnosti. Mongolské děti navštěvují i blanenské školy. „Ano, mongolské žáky vyučujeme a jsou v pohodě. Jsou snaživí a často se chovají lépe než české děti. Ani s rodiči problémy nemáme,“ sdělila zástupkyně ředitele Základní školy Dvorské Helena Daňková. Podotkla, že jedinou překážku, kterou učitelé zdolávají je, že mongolští rodiče neovládají český jazyk.

S řečí jim tedy pomáhají koordinátorky Oblastní charity. Jednou z nich je Lenka Šebelová. „V těchto kurzech jsme řešili záležitosti s alkoholem a podobně. Mongoli pracují celé dny a chtějí se v sobotu odreagovat, proto pijí. Blanenští je naopak zase odmítají obsloužit v restauracích,“ uvedla Šebelová, podle které však lidé z Mongolska nejsou násilníky a případ z druhého srpna ji překvapil. „Problémy bývají jen s tím, že jsou hluční,“ dodala.

I Mongolové se však setkávají s nevraživostí ze strany Blanenských. „Jedna žena – Mongolka šla po ulici a tři čeští muži na ni dělali špatná gesta, uráželi ji. Někdy Blanenští sami provokují,“ uvedla jedna z mongolských dívek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Znají je ale redaktoři Deníku.