Modrotisk. Tradiční technika potisku textilu, která se předávala v rodinách z generace na generaci. Modrá látka s bílými vzory. Dnes popravdě velká vzácnost. Aby ne, když na našem území fungují už jen dvě dílny. Ve Strážnici na Hodonínsku a v Olešnici na Blanensku.

Tohle fortelné řemeslo bylo před několika lety zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nyní si ho mohou návštěvníci Muzea Blanenska prohlédnout pěkně zblízka. Ve čtvrtek totiž začala na blanenském zámku výstava Apolenka z Modrotisku. Otevřená bude až do 9. června.

Blanenský Lidl v centru města je i po čtyřech měsících od uzavření stále prázdný. Řetězec jedná o jeho prodeji. Nemá prý ale ještě jasno.
Opuštěný supermarket v centru Blanska. Lidl řeší prodej, podrobnosti tají

Hlavní linkou putovní výstavy je stejnojmenná kniha z dílny Galerie výtvarného umění v Hodoníně od tamní kurátorky Romany Košutkové. Pohádkový příběh ilustrovali Veronika Vlková a Jan Šrámek.

„Pomocí ilustrací z knihy a pohádkového příběhu se veřejnosti a hlavně dětem snažíme přiblížit výrobní proces tradiční metody potisku textilu. Od shánění plátna, tištění vzoru pomocí dřevěných forem, barvení a máchání,“ řekla Deníku na vernisáži ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Výstavní prostory doplnili Blanenští o exponáty z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a také z Moravského zemského muzea v Brně. Dobové kulisy umocňuje nábytek z depozitáře muzea a pestře zdobená keramika z nedalekých Olomučan.

Muzeum Blanenska v modrém. Výstava přibližuje unikátní řemeslo modrotisku. Je zapsané v UNESCO.Muzeum Blanenska v modrém. Výstava přibližuje unikátní řemeslo modrotisku. Je zapsané v UNESCO.Zdroj: Deník/Jan Charvát

Příchozí si prohlédnou také historické předměty z olešnické modrotiskové dílny rodiny Danzigerových, která funguje už od roku 1816. Rodina Jochových ze Strážnice se pak tomuto řemeslu věnuje od roku 1906.

„Dílny si nekonkurují. Ve Strážnici úzce spolupracují s tamní střední školou a designéry od nás i ze Slovenska. V Olešnici pak sází na tradiční motivy,“ doplnila Komínková.

Chceme být Lhotě Rapotině dobrým sousedem, tvrdí mluvčí stavebního koncernu Strabag Edita Novotná.
Drtička kamene blíž u Lhoty Rapotiny: Obavy jsou zbytečné, tvrdí mluvčí firmy

Součástí výstavy bude v nadcházejících měsících také několik tvořivých dnů pro děti. V červnu pak Blanenští uspořádají na blanenském zámku, kde muzeum sídlí, Den dětí. Právě ve stylu modrotisku.

Závěrečnou dernisáž pak 9. června zpestří koncert smíšeného pěveckého sboru Rastislav a módní přehlídka. Na ni se představí studentky ze Střední školy Strážnice, které nedávno získaly prestižní ocenění. Národní cenu za studentský design. Porotu dívky oslnily s oděvní kolekcí Modrotisk.