„Dámy a pánové, na molo přichází Bětka Kouřilová. Má krásné modrošedé šaty, vyvolávací cena je sto padesát korun. Tamhle se hlásí paní a nabízí dvě stě korun. Další čtyři sta korun. A vy dáte čtyři sta šedesát? A skvělé, bude to krásných pět set korun. Moc děkujeme," vyvolává moderátor Ondřej Dyčka.

Akci vymyslely před sedmi lety kamarádky Marie Jahodová a Tereza Musilová. „Chodily tehdy teprve do osmé třídy. Inspirovaly se něčím, co viděly v televizi, a přišly se mě zeptat, jestli by šlo něco takového udělat u nás. Tak to všechno začalo," vzpomíná blanenský farář Jiří Kaňa.

Blanenská římskokatolická farnost akci zaštiťuje, ale na zdárné přípravě přehlídky se nyní podílí skoro stovka mladých lidí, kteří nejsou nikde organizováni. Říkají si Dealeři naděje. „Vzniklo to náhodou, vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme. Ale chtěli jsme pomáhat. Za ty roky už jsme mnohé vyladili, ale pořád je to dost práce. S přípravami začínáme už na podzim. Přesto myslím, že to stojí za to," říká při pohledu na plné předsálí dělnického domu Marie Jahodová. Modely pořadatelé získávají ze second handů a půjčoven společenských a svatebních šatů.

Nedraží se ale jen šaty. K mání je za vyvolávací cenu dvou set korun i krásný dort ve tvaru podkovy. Při pohledu na něj se sbíhají sliny. Do dražby o něj se zapojí i starosta Blanska Ivo Polák. Za sedm set padesát korun je nakonec dort jeho.

Přehlídka má spád. Po každém ze čtyř předváděcích bloků následují přestávky i zábavné a odlehčovací scénky. Organizátoři návštěvníky baví nejen celé odpoledne, ale i večer. Po přehlídce přichází na řadu bleší trh a společenský večer u mola, pořadatelé věnují značnou péči i občerstvení. „Na bleší trh nám letos lidé darovali neuvěřitelné množství všeho možného. Nabízíme například 569 knih, ale spoustu dalších věcí," doplňuje Jahodová.

Různé šaty, šperky či obrázky si lidé mohli koupit už v předsálí o přestávkách dělících přehlídku. Například Michaela Šobová z Olomučan si tam pořídila zelené společenské šaty. „Asi je budu nosit do divadla. Možná že ještě něco i vydražím. Jsem ráda, že můžu přispět na dobrou věc. A taky jsem přišla kvůli sestřenici, která modely předvádí přímo na molu," říká dívka.

Elisabeth Novotná z Blanska vlastní svatební salon. „Na přehlídku jsem věnovala nějaké šaty. Celému pořadatelskému týmu fandím. Moc se mi líbí myšlenka akce, jsem ráda, že na ni můžu přispět. Koupila jsem si zde i pár obrázků," prozrazuje žena.

S právě koupenou kravatou se po sále rozhlíží Radovan Bartošek z Jedovnic. Na akci je poprvé. „Dozvěděl jsem se o ní prostřednictvím sociálních sítí a známých. Hodně oceňuji to, že se organizátoři snaží pomáhat tvůrčím a inovativním způsobem. A je skvělé, že takové akce nejsou jen záležitostí velkých měst, ale konají se i v Blansku," míní muž.

Peníze vydělané v letošním roce pomohou dětem v Zimbabwe. Bude to asi pětačtyřicet tisíc korun. „Díky přehlídkám od nás putovaly peníze už na pomoc s výstavbou nemocnice v Ugandě, dětem do Súdánu, na výstavbu vrtné soupravy studní na Haiti, konkrétním rodinám do malé vesničky Čechohrad na Ukrajině a dvakrát jsme pomohli dětem v Albánii," dodává farář Jiří Kaňa. Po molu se za odpoledne prošlo sedmačtyřicet modelek a modelů, kteří předvedli sto jedna kousků společenského, volnočasového i dětského oblečení.