Tehdy čtrnáctiletým slečnám pomohla blanenská farnost v čele s Jiřím Kaňou. „Iniciátorky všeho byly holky. Přišlo mi to jako velmi smysluplná akce, tak jsem se rozhodl je trochu podpořit," popisuje Kaňa. Dodnes tak farnost pomáhá jednat s městským úřadem nebo se sponzory. „Mimo jiné je farnost zodpovědná za to, aby se vybrané peníze dostaly tam, kam mají," dodal.

Ačkoli se první ročník neobešel bez menších organizačních problémů, akce měla úspěch. I proto se ji rozhodla děvčata zorganizovat další rok znovu, tentokráte už ve spolupráci se zástupci blanenské radnice. „Každý rok propůjčujeme farnosti na akci sál v Dělnickém domě," připomněl starosta Blanska Ivo Polák.

Přestože se organizační tým každý rok rozmýšlel, jestli se do pořádání přehlídky pustí znovu, dočkají se letos Blanenští už desátého ročníku. „Určitě máme na letošní přehlídce v plánu zavzpomínat na předchozí ročníky, základní koncept ale zůstává stále stejný," vysvětluje mladá žena.

Předváděné věci pochází převážně ze secondhandu La Passion, který se na dobročinné akci podílí už několik let. „Se salonem máme dohodu, že nám věci na přehlídku zapůjčí. My od nich pak odkoupíme pouze modely, které se vydraží, a neprodané vrátíme zpět do obchodu," popisuje fungování přehlídky dlouholetá organizátorka.

Předváděné modely se draží na místě přímo při akci. Výtěžek z aukce jde každoročně na dobročinné účely. Letos poputuje vybraná částka na rekonstrukci školy v Mongolsku. „Ještě před časem byly v oblasti tři školy. Dvě z nich vyhořely a na místě zbyla tahle poslední. Potřebuje ale opravit, aby se místní děti měly kde vzdělávat," upozorňuje Jahodová.

Letošní ročník odstartuje už v sobotu ve tři hodiny odpoledne. „Kromě přehlídky bude na místě i bleší trh, kde si mohou zájemci koupit například jednu ze sedmi set knih," dodává Jahodová.

VIKTORIE POKORNÁ