„Blíží se zahájení nové sezóny na letištích. Naše akce je většinou poslední možností, kdy zájemci mohou letadla vidět neporušená předtím, než vzlétnou k oblakům," říká za pořadatele Jiří Kouřil.

Jak některé modely vypadají po několika přistáních, je patrné na jednom z výstavných stolků. Modeláři mu říkají vrakoviště. Největším modelem na výstavě je větroň Pionýr, na kterém se učili létat piloti již v poválečném období.

Přivezli jej modeláři z Blanska. „Já sám ale modely nestavím. Kupuji hotová letadla, protože je to levnější a jde mi především o to, abych s nimi mohl létat," vysvětluje Kouřil.

Koníčku se začal věnovat teprve před rokem, ve svých čtyřiačtyřiceti letech. „Zcela jsem tomu propadl. Snil jsem o tom už jako malý kluk, ale tehdy byly modely příliš drahé. Moji rodiče si to nemohli dovolit. Loni jsem si ale řekl, že se musím naučit i relaxovat a život není jen o práci," usmívá se Kouřil, který pracuje jako architekt.

Vladislav Mynařík z Vysočan je naopak vášnivým modelářem. Přišel se pochlubit se svými devíti modely. Například stíhačkami nebo letadlem, které vypadá jako čarodějnice. „Inspiraci hledám na internetu, kde je spousta modelářských plánů a v odborných časopisech. Výrobě každého modelu věnuji desítky hodin práce. Manželka mě v tom podporuje. Do hospody totiž nechodím, dávám přednost létání. Takže spokojenost je u nás doma na všech frontách," směje se Mynařík, který se své zálibě s přestávkami věnuje od svých deseti let.