Na něm před několika dny zazářil i blanenský lodní modelář Pavel Chlup. Při první účasti na světovém šampionátu lodních modelů skupiny M si přivezl čtyři medaile. V juniorských kategoriích dvě zlaté a dvě bronzové. „Takový úspěch jsem vůbec nečekal. Zatím jsem objížděl závody jen v Česku, takže jsem nevěděl, jak na tom budu v konkurenci zahraničních modelářů,“ pousmál se osmnáctiletý Pavel Chlup.

V Německu strávil u jezera Waldsee deset dní a postavil se na start závodů v sedmi kategoriích. V šesti z nich se dostal až do finále. „S pomalejšími modely lodí se jezdí kolem bójek. Na čas, kdo ujede nejvíce kol. Rychlejší modely pak krouží v oválech. Na začátek se jedou rozjížďky, ze kterých se postupuje do finálových jízd,“ upřesnil pravidla šampionátu Chlup.

Blanenský modelář vybojoval zlatou medaili mezi juniory v týmu s Janem Procházkou. Další zlato přidal v kategorii ECO standart Junior. „Konkurence byla nabitá. Velmi dobří byli Němci a asiaté. Závodníci z Hongkongu a Číny,“ poznamenal Chlup. Ke dvěma zlatům přidal ještě dva bronzy a jedno čtvrté místo. „Škoda bramborové medaile. Odstup na bednu nebyl velký. Příští rok už bych chtěl jezdit za seniory. Mám rezervy, ale třeba v kategorii, co jsem vyhrál, bych bral zlato i mezi seniory,“ řekl Chlup.

I přesto byl se svým vystoupení na světové akci nadmíru spokojený. „Jsem strašně rád, že jsem na mistrovství mohl závodit. Velký dík patří mému otci, který mi dělal doprovod. Účast na mistrovství světa sice stála dost peněz, ale stálo to za to. Mám velkou radost, že jsem mohl ukázat, co umím a vybojovat nějaké medaile,“ dodal mladík.

K modelařině ho přivedl právě jeho otec. Stavbě dálkově řízených modelů se Chlup mladší věnuje přibližně tři a půl roku. „Modelařina je jedním z mých koníčků. Rozhodně s ní netrávím většinu svého volného času,“ uzavřel blanenský modelář.