Michal Prudil tvrdí, že si bez baseballu svůj život už nedokáže představit. Přitom se k němu dostal úplnou náhodou. „Bylo mi šest let a šel jsem k zápisu do základní školy. Přišel tam za mnou pan učitel a řekl mi, ať si vezmu baseballovou pálku a odpálím míček. Málem jsem rozbil sklo. A v tu chvíli mně přistála v ruce přihláška do baseballu. Prý jsem hned odpálil dobře," usmívá se po více než deseti letech sympatický mladík.

Ale pak nastala dřina. Baseball totiž Michalovi zpočátku moc nešel. „První tréninky byly náročné, skoro se vším jsem měl problémy. Díky trenérům, kteří mě vedli od malička, jsem se postupně zdokonalil a dostal až na současnou úroveň," uvědomuje si sportovec podíl dalších lidí na svém výrazném zlepšení.

Student oboru ekonomické lyceum na Obchodní akademii a Střední zdravotnické škole Blansko si nejvíc cení jedenáctého místa z mistrovství světa v loňském roce, které se odehrálo na Tchaj-
-wanu. „V roce 2008 jsme vyhráli mistrovství Evropy, o tři roky později jsme byli druzí a i loni jsme se stali vicemistry Evropy," vyjmenovává další velké úspěchy. Také se mu líbí, že mu baseball umožňuje hodně cestovat po světě.

Právě díky výsledkům v loňském roce dostal Michal Prudil nabídku hrát v extralize za Hrochy Brno. „Je to lákavé a dost o tom uvažuji. Ale je to hlavně o domluvě mezi Olympií a Hrochy. Já bych to bral jako další šanci se zlepšovat," míní mladík.

Zachovat klid

V hracím poli je Michal hlavně nadhazovačem. Tato pozice mu sedí. „Nadhazovač je tvůrčí osobností hry. Nejdůležitější je, aby zachoval chladnou hlavu. Já nebývám nervózní, takže s tím nemám problém," popisuje dále baseballista. Podle něj je tato hra také hodně o přemýšlení, což mu vyhovuje.

Baseball Michala tak baví, že mu vůbec nevadí, že trénuje skoro každý den. Volnou mívá obvykle jen středu a sobotu. „Dvakrát týdně máme posilovnu, teď v zimě hodně pracujeme na fyzické přípravě. Na jaře se zase budeme víc věnovat tréninku nadhazování, házení, odpalování. Tréninky bývají až večer, takže není problém sport skloubit se školou," přibližuje svůj režim Michal. Talentovaný baseballita Michal Prudil z Blanska.

Ten si hodně váží podpory svých rodičů. „I když u nás v rodině nejsou žádní sportovci, rodiče baseballem žijí se mnou. Kupují mi výbavu, která není úplně levná, každý baseballista musí mít svoji lapačku, kalhoty, kopačky. Bez pomoci rodičů by to určitě nešlo," uvědomuje si mladík. Ten pro baseball strhl už i svého jedenáctiletého bratra, který je nyní ve výběru do žákovské reprezentace.

Michal si přeje, aby i jeho budoucí život byl spojený s baseballem. Rád by se jím živil. „Mým snem je dostat se do Ameriky a hrát tam baseball, pokud by to šlo, tak profesionálně. Nebo tam aspoň hrát a u toho studovat. Jestli to nevyjde, stejně asi změním obor. Sice studuji ekonomické lyceum, ale radši bych pracoval jako fyzioterapeut," plánuje.

Na další koníčky Michalovi moc času nezbývá. „Žiji baseballem. Moc mě baví, už bych bez něj nechtěl být. Jsem moc rád, že jsem se k tomuto sportu dostal," uzavírá talentovaný mladík.